En İyi Akustik Yükseltici, 50 Yıllık Hipotezden Çıktı

0
Görüntü: ABD Enerji Bakanlığı

ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı Ulusal Sandia Laboratuvarları’nda çalışan bilim insanları, dünyanın en ufak ve en iyi akustik yükselticisini yapmış. Üstelik bunu da, neredeyse 50 yıl önce terk edilen bir kavramı kullanarak yapmışlar.

Geçtiğimiz ay Nature Communications bülteninde yayımlanan bir makaleye göre cihaz, önceki çeşitlerden en az 10 kat daha verimli. Tasarım ve gelecekte yapılacak araştırmaların yönü, daha ufak boyutlu kablosuz teknolojiler bakımından umut vadediyor.

Günümüzdeki cep telefonları; telefon çağrılarını, metin mesajlarını ve yüksek hızlı veriyi alıp gönderen radyo cihazlarıyla dolu. Elektronik bir alette ne kadar çok radyo cihazı varsa, alet o kadar fazla şey yapabiliyor. Yükselticilerin de içinde bulunduğu çoğu radyo bileşeni elektronik yapıda olmasına karşın, bu bileşenler akustik cihaz şeklinde daha ufak ve daha iyi hale getirilebilir: Yani radyo sinyallerini işlerken, elektron yerine ses dalgaları kullanabilirler.

Sandia’da çalışan bilim insanı Lisa Hackett, “Akustik dalga cihazları, tabiatları itibarıyla küçük yapıda çünkü bu frekanslardaki sesin dalga boyları çok ufak; insan saçının çapından bile daha ufak” diyor. Fakat şimdiye kadar, bu bileşenlerin pek çoğunda ses dalgası kullanılması mümkün olmamış.

276 megahertz’lik bir yükseltici olan Sandia’nın akustik cihazı, sadece 0,5 milimetrekare boyutunda. Cihaz, radyo cihazlarının akustik yoluyla daha ufak hale getirilmesi bakımından ne kadar büyük ve çoğunlukla kullanılmamış bir potansiyel bulunduğunu gösteriyor. Çağdaş cep telefonu trafiğinin büyük bir bölümünü taşıyan 2 gigahertz frekansları yükseltmek içinse cihazın çok daha küçük (0,02 milimetrekare) olması yetiyor. Cihazın kapladığı ve son teknoloji cihazlardan en az 10 kat daha ufak olan bu alana, bir tuz tanesi rahatlıkla sığabilir.

Araştırma takımı ayrıca, iletilen ve alınan sinyalleri ayıran başka bir önemli radyo bilişeni olan ilk akustik sirkülatörü de oluşturmuş. Sandia’da çalışan bilim insanı Matt Eichenfield’a göre bu ufak parçalar hep birlikte, nihayetinde radyo dalgalarıyla bilgi alıp gönderen bütün teknolojilerin daha ufak ve daha gelişmiş hale getirilmesinde henüz girilmemiş bir yolu temsil ediyor.

ABD Enerji Bakanlığı/Ulusal Sandia Laboratuvarları. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz