En İyi Arkadaşlarımız Köpekler, 11.000 Yıl Önce de Şaşırtıcı Derecede Çeşitliymiş

0
Alvan Nee/Unsplash

İnsanlar ve köpeklerin uzun ve güzel bir ilişkisi var. Fakat bir araya gelişimizin öyküsü, zamanın tozları arasında kaybolup gitmiş. Bu yüzden, tam olarak ne kadar uzun süredir arkadaş olduğumuzu bilmiyoruz.

Fakat yeni araştırmaya göre, köpekleri 11.000 yıldan çok uzun zaman önce evcilleştirmeye başlamışız. Antik köpeklerin DNA’sını özenle dizileyen araştırmacılar; son buzul çağının bitiminde en az beş ayrı genetik soy hattı bulunduğunu keşfetmişler.

Ayrıca eşzamanlı insan DNA’larını dizileyerek, bu iki tür arasındaki ilişkiyi bin yıl boyunca takip etmişler.

Araştırmacıların söylediğine göre bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz pek çok farklı köpeğin temeli, bu ilk soylarmış.

İngiltere’deki Francis Crick Enstitüsü’nde çalışan genetikçi Anders Bergström, “Eğer dört veya beş bin yıldan öteye bakarsak, köpekler söz konusu olduğunda Avrupa’nın çok çeşitli bir yer olduğunu görebiliriz” diyor.

“Bugün gördüğümüz Avrupalı köpekler, böylesine sıradışı şekil ve biçimlere sahip olsalar da; genetik olarak önceden var olan çok dar bir çeşitlilikten türemişler.”

Tüm evcil köpeklerin (Canis familiaris), günümüzdeki bozkurt (Canis lupus) ile ortak bir kurt atadan geldiğini biliyoruz. Fakat bu ayrılmanın tam olarak ne zaman meydana geldiği tartışma konusu. Bazılarına göre evcilleşme (daha cana yakın özelliklerin seçilmesi amacıyla kurtların yavaş şekilde çoğaltılması süreci), 100.000 yıldan uzun zaman önce başlamış. Fakat bu yorum tartışmalı.

Köpeklerdeki evcilleşmenin, genel olarak 40.000 ila 20.000 yıl önce başladığı kabul ediliyor. Ayrıca bu sürecin, gitgide insan yerleşimlerine bağlanan kurtların kendilerini evcilleştirmesiyle başlamış olması da mümkün.

Michelle Starr/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz