En İyi Korunmuş Dinozor Midesi, ‘Uyuyan Ejderha’nın Son Yemeğini Ortaya Seriyor

0
Borealopelta markmitchelli. Canlandırma: Julius Csotonyi/Royal Tyrrell Paleontoloji Müzesi

1.360 kilogramlık “uyuyan ejderha” dinozorun son yemeği güzel biçimde muhafaza olmuş. Şimdiyse bilim insanları, bu zırhlı canavarın yaklaşık 112 milyon yıl önceki son yemeğini kesin olarak biliyor.

Bu dev dinozorun kalıntıları, olağanüstü koşullar sayesinde bozulmadan kalmış. Öldükten sonra vücudu denize sürüklenmiş, gazla şişmiş ve su üstünde kalmış. Daha sonra, oksijen bakımından yetersiz ama muhafaza bakımından mükemmel olan bir bölgeye batmış. Sert ve kemiksi zırlı, muhtemelen denizdeki yırtıcıları caydırmış.

Bu nodozorun (Nodosauridae) midesindeki maddeler, vücudunun geri kalanı gibi kayda değer ölçüde korunmuş. Futbol topu büyüklüğündeki fosil midenin içerikleri üzerinde yapılan bir çözümleme, Borealopelta markmitchelli olarak bilinen bu dinozorun son derece seçici olduğunu ortaya seriyor. Eğreltiotları yemiş ancak sadece belli tipte olanları ve bitkinin seçtiği kısımlarını…

Dinozorun yediklerinin mikroskop altındaki görüntüsü. Royal Tyrrell Paleontoloji Müzesi; Brown C.M. vd., Royal Society Open Science (2020); CC BY 4.0

Kanada’nın Alberta şehrindeki Royal Tyrrell Müzesi’nde müze müdürü olan ve çalışmanın eş başyazarı olan Caleb Brown şöyle söylüyor: “Bu kalıntılar inanılmaz derecede iyi korunmuş. Bitkilerin hücresel detaylarını görebiliyorsunuz. Bunlara mikroskop altında ilk bakışımız, ‘Oha’ dediğimiz anlardan biri olmuştu.”

Laura Geggel/Live Science. Ç: O.Z.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz