En lezzetli dinozor hangisiydi?

0

Yediğimiz etin tadını büyük oranda yağ bileşimi belirliyor. Hayvanın beslenmesi de yağ bileşiminde büyük rol oynuyor. Ne var ki insanoğlu, tadı çok belirgin olmayan etleri yeğliyor.

Deniz canlılarıyla beslenen dinozorları listemizden hemen eleyebiliriz. Bunun tek nedeni etlerinin balık gibi kokması değil, aynı zamanda balıktaki yüksek yağ oranının daha çok oksidasyona neden olarak eti acılaştırması. Aslına bakarsanız kasapta satılsa hiç kimse etobur dinozorların etine rağbet göstermezdi. Çünkü bir etoburun diyetindeki hayvansal yağ, bazı av hayvanlarında da görülen ağır kokuya yol açıyor. İnsanların büyük kısmı otobur hayvanlardan (sığır, geyik vb.) elde edilen eti yeğliyor. Kaldı ki bazı dinozorların yediği şeyler insanın iştahını kaçıracak türdendi.

Montana Eyalet Üniversitesi’nde paleontoloji profesörü olan David Varriocchio, “Sence T-Rex’in tadı güzel miydi?” diye soranlara “Bence değildi,” diyor. “Çene anomalileri kokmuş et yediklerini gösteriyor ve avladıkları hayvanlardan hastalık kapmışlardı. Etleri bir sürü parazit kaynardı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz