En Sevimli Keşfin 3. Yıl Dönümü Kutlanıyor!

0

olinguito

Hiç Olinguito ile tanıştınız mı? Hayır mı?  O zaman #WorldOlinguito günü için kalp gözlü emojinizi hazırlayın çünkü o çoook sevimli bir şey.

Rakun ailesinden kedi-ayı görünümlü bu yaratık Batı Kolombiya’nın Andean yağmur ormanlarında ve Ekvadorda yaşar. Tabii ki bu esrarengiz çok güzel yağmur ormanlarında yaşayan şeyin  mükemmel adı, süper-sisli tropikal örtüler. 2013 de, O-lin-gi-to diye telafuz edilen olinguito, son 30 yılda ilk defa keşfedilen memeli oldu. Smithsonian Magazine dergisindeki haberde, Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi memeliler bölümü yöneticisi Kristofer Helgen’un olingoyu araştırırken çekmecenin gözünü Chicago Field Müzesinde araladığı belirtildi. Kırmızımsı-kah verengi uzun kürklü derilerin içindeki, onun  bugüne kadar gördüğü hiçbir şeye benzemiyordu. O ve ekibi dünyadaki olingo türlerini didik didik aramak için yola çıktı, sonunda kayıp Olinguitolarını keşfettiler.

Bulduklarını ZooKeys’de yayınladılar ve 3 yıl sonra resmi hashtag ile işte burada. Yeni bir memeli türü bulmak nadir görülen bir şey ama sonuca ulaşmadan uğraşmayı bırakmamalısın ve lokal müzendeki tüm çekmeceleri  aralamalısın.


Erdem Bektaş

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz