Eşinizle Yürümek Sizi Yavaşlatabilir

0
42
Fotoğraf: Peter Kee/Unsplash

Eğer eşiniz veya partnerinizle birlikte düzenli olarak yürüyorsanız, biraz hızlanmanız gerekebilir. Belki de ona hızlanmasını söylemelisiniz.

Purdue Üniversitesi hasta bakıcılık, sağlık ve kasbilim, insan gelişimi ve aile çalışmaları araştırmacıları, çiftlerin birlikte yürüdükleri zaman hızlarının sıklıkla azaldığını gösteriyor. Hız, el ele tutuştukları zaman daha da azalıyor.

Çalışmada, 72 çiftten 141 bireyin yürüme hızlarına bakılmış. Yaşları 25-79 arasında değişen katılımcılar, açık ya da engelle dolu güzergâhlar, birlikte yürüme, el tutuşarak birlikte yürüme ve tek başına yürüme gibi farklı ortam ve şekillerde incelenmiş.

İnsan gelişimi ve aile çalışmaları yardımcı profesörü Melissa Franks şöyle aktarıyor: “Çalışmamızda çiftlere odaklandık çünkü ciddi ilişkisi olan çiftler, egzersiz de dahil olmak üzere birbirlerinin sağlıklı davranışlarını teşvik etmek üzere sıklıkla gerekli desteği sağlıyor.”

Hasta bakımı yardımcı profesörü Libby Richards ise şöyle söylüyor: “Çiftlerin birlikte yürüdükleri zaman hızda azalma görülmeyeceğini umuyorduk. Yavaş olan eşlerin, hızlı eşe yetişmek için hızlanacağını ummuştuk fakat durum böyle çıkmadı. Şunu da belirtmekte fayda var; hızı ne olursa olsun herhangi fiziksel bir faaliyet ya da yürümek, hiç hareket etmemekten iyidir.”

Matthew Oates/Purdue Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here