Eski Nesil Evini Satmakta Zorlanacak

0
Tierra Mallorca/Unsplash

Arizona Üniversitesi’nin yaptığı yeni bir araştırmaya göre Amerika’daki milyonlarca ev, günümüz ile 2040 arasında satılamaz hale gelebilir ya da satıldığı zaman kıdemli yurttaş sahiplerine büyük zararlar getirebilir.

Çalışmada, 1946 ile 1964 arasında doğan ve X Kuşağı üyesi olan pek çok insanın; çocukları belli bir yaştan sonra evi terk edince veya yalnız kalınca evlerini satmakta zorlanacağı tahmin ediliyor. Sorun şu; milenyum neslinin ve Z Kuşağı’nın milyonlarca üyesinde, bu evleri satın alacak para olmayabilir veya bu kişiler o evleri istemeyebilir; şehrin kenar mahalleleri yerine yürünebilir mahallelerde daha ufak evleri tercih edebilirler.

X kuşağı, 1965 ile 1980 arasında doğanlara deniyor. Milenyum nesli 1981 ile 1997 arasında doğarken, Z Kuşağı ise 1998 ile 2015 arasında doğdu.

Çalışmada, yeni nesillerin ev alma davranışlarında meydana gelen değişimin, 2040 itibarıyla 15 milyon kadar yüksek bir sayıya çıkan ev fazlalığıyla sonuçlanabileceği tahmin ediliyor. Ev sahipleri ise evlerini aldıkları miktarın çok altında satacak; tabi satabilirlerse. Çalışma, yaşlıların çoğunun evlerini satabileceğini fakat bunun; daha ufak, uzak ve yavaş büyüyen ya da hiç büyümeyen pazarlarda özellikle zorlaşacağını söylüyor.

Arizona Üniversitesi Mimarlık, Şehir ve Peyzaj Planlama bölümünde şehir planlama ve gayrimenkul gelişimi profesörü olan Arthur C. Nelson, bu hafta Journal of Comparative Urban Land and Policy bülteninde yayımlanan makalesinde tahminini “Yaşlıların Büyük Açığa Satışı” şeklinde adlandırıyor.

Kyle Mittan/Arizona Üniversitesi. Ç: O

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz