Espresso mu, Latte mi Yoksa Kafeinsiz Kahve mi? Genetik Kodunuz, Tercihinize Yön Veriyor

0
44
Fotoğraf: cocoparisienne/Pixabay

İster sert bir kafein özlemi çekin, ister sütlü bir kapuçinonun köpüğünü sevin; düzenli şekilde tükettiğiniz kahve türü, kalp damar sağlığınız hakkında düşündüğünüzden daha fazlasını söylüyor olabilir.

Güney Avustralya Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, 390.435 kişi üzerinde yaptıkları ve dünyada ilk niteliği taşıyan bir çalışmada, (tansiyon ve nabza yansıyan) kalp damar sağlığının kahve tüketimini etkilediğini gösteren genetik verilere ulaşmışlar.

Güney Avustralya Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü’yle ortaklaşa çalışan takım; yüksek tansiyon, anjin ve kalp ritim bozukluğu taşıyan kişilerin, bu gibi belirtiler göstermeyen kişilere kıyasla genelde daha az kahve tükettiğini, kafeinsiz kahveyi daha çok tercih ettiğini veya kahveden hepten kaçındığını keşfetmiş. Ayrıca bu tercihlerin, genetiğe bağlı olduğu bulunmuş.

Güney Avustralya Üniversitesi Hassas Sağlık Merkezi başkanı ve baş araştırmacısı Elina Hyppönen’e göre bu sonuçlar, genetiğimizin içtiğimiz kahve miktarını etkin biçimde düzenlediğini ve bizi çok fazla kahve içmekten koruduğunu gösteren olumlu bir bulgu.

“İnsanlar her türlü sebepten kahve içiyor; yorgun hissettikleri zaman kendilerini canlandırması için, tadının güzel geldiği için veya sadece gündelik düzenlerinin bir parçası olduğu için” diyor Profesör Hyppönen.

“Fakat bizim görmediğimiz şey, insanların refleks olarak tansiyonlarına göre güvenli seviyede kahve tüketmesi ve bunun, muhtemelen koruyucu bir genetik mekanizmanın sonucunda gerçekleşmesi.

“Yani bu durum şu anlama geliyor: Çok kahve içen birisi, çok az içen birisinin aksine genetik açıdan kafeine karşı daha toleranslı.

“Diğer taraftan kahve içmeyen veya kafeinsiz kahve içen birisinin, kafeinin olumsuz etkilerine yatkın olması ve yüksek tansiyona karşı dava savunmasız olması muhtemel.”

Çalışma American Journal of Clinical Nutrition bülteninde yayımlandı.

Güney Avustralya Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here