Et Yiyen Bazı İnsanlar Etten İğreniyor

0
30
Fotoğraf: Sam Moqadam/Unsplash

Yapılan yeni bir araştırmaya göre et yiyen bazı insanlar etten tiksiniyor.

Exeter Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, aralarında hepçiller (et ve diğer besinleri tüketenler), yarı vejetaryenler (et tüketimini azaltmaya çalışanlar) ve vejetaryenlerin de bulunduğu 700’den fazla insana yemek fotoğrafları göstermiş.

Et yiyenlerin yaklaşık %7’si (yarı vejetaryenlerin %15’i ve hepçillerin %3’ü), İngiltere’de yaygın şekilde tüketilen et yemeklerinin (kızarmış tavuk veya domuz pastırması vb.) görüntülerine karşı “oldukça güçlü bir iğrenme tepkisi” göstermiş.

Hepçiller ise grup olarak, et görüntülerini; ekmek, cips ve pirinç gibi karbonhidrat bakımından zengin yiyeceklerin görüntülerine kıyasla ortalama iki kat daha iğrendirici bulmuş.

Araştırmacılara göre bulgular, et tüketmeyi azaltmak isteyen kişilerin “ıyy faktöründen” yararlanmasının, irade gücüne bel bağlamaktan daha etkili olabileceğini gösteriyor.

“Bu kadar fazla insanın etten iğrendiğini görünce şaşırdık; her zaman et yiyen kişilerin bile” diyor Exeter Üniversitesi’nde çalışan Elisa Becker.

“Elde ettiğimiz sonuçlar, bu kişilerin neden et yediğini açıklamıyor. Fakat alışkanlıkların, ailevi ve kültürel geleneklerin hepsi bu konuda pay sahibi olabilir.

“Et tüketimi, giderek artan bir şekilde sürdürülemez, sağlıksız ve ahlak dışı şeklinde görülüyor. Pek çok insan artık daha az et yemek istiyor.

“Eğer et tüketiminizi azaltmaya çalışıyorsanız, irade gücü tek başına yeterli olmayabilir. ‘Iyy faktöründen’ faydalanmak en iyisi.”

Çalışmada yer alan 711 katılımcının (402 hepçil, 203 yarı vejetaryen ve 106 vejetaryen) her biri, “et iğrentisi” seviyelerinin test edilmesi amacıyla ankete katılmış ve (içgüdüsel tepkilerin ölçüldüğü) bir hızlı tepki uygulamasına tabi tutulmuş.

“Et sevicilik” de ölçülmüş. Hepçillerin yaklaşık %75’i (ve vejetaryenlerin %20’sinden fazlası), ete karşı oldukça kuvvetli bir ilgi sergilemiş.

 

 

 

 

Kaynak: Exeter Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here