Evdeki Genel Gürültüler, Köpeğinizi Strese Sokuyor Olabilir

0
85
Fotoğraf: Victor Grabarczyk/Unsplash

Davis – California Üniversitesinde çalışan araştırmacılar, insanların, köpeklerinin evlerdeki yaygın gürültülere maruz kaldığı zaman stres yaşadığını fark etmeyebileceklerini keşfetmişler. Havai fişek veya gök gürültüsü gibi ani ve gürültülü seslerin bir köpekte kaygıyı tetiklediği çok iyi bilinse de, yeni çalışma elektrik süpürgesi veya mikrodalga fırın gibi yaygın gürültülerin bile tetikleyici olabileceğini gösteriyor. Çalışma Frontiers in Veterinary Science bülteninde yayımlandı.

Araştırmada bir duman dedektörünün pil uyarısı gibi yüksek frekanslı ve aralıklı gürültülerin, düşük frekanslı ve devamlı gürültülere kıyasla köpeklerde daha sık anksiyeteye yol açabileceği bulunmuş.

Davis – California Üniversitesi Veteriner Tıp Fakültesinde araştırma görevlisi ve okutman olan baş yazar Emma Grigg, “Gürültü hassasiyeti bulunan pek çok köpek olduğunu biliyoruz fakat normal kabul ettiğimiz gürültülere karşı sergiledikleri korkuyu hafife alıyoruz çünkü pek çok köpek sahibi, vücut dilini okuyamıyor” diyor.

Kaygı işaretleri

Bir köpekteki kaygının yaygın işaretleri arasında iki büklüm olmak, titremek veya geri çekilmek gibi davranışlar bulunabiliyor. Fakat köpek sahipleri, bu davranışlar daha hafif olduğunda korku veya kaygı işaretlerini iyi tanıyamıyor. Örneğin strese giren köpekler sık nefes alabiliyor, dudaklarını yalayabiliyor, kafalarını çevirebiliyor ve hatta vücutlarını kasabiliyorlar. Bazen kulakları geriye dönüyor ve kafaları omuzlarının altına iniyor. Grigg, köpek bakanların kaygıyla ilişkili davranışlar konusunda kendilerini daha iyi eğitmesini tavsiye ediyor.

 

 

 

 

Yazar: Amy Quinton/Davis – California Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here