Bu Evin Duvarlarında 30.000 Arı Yaşıyordu

0

Ayrılmaya da istekli değiller.

Bal arıları, evin duvarlarının içine yerleşmiş.

ABD’deki New Jersey eyaletinin Newark ilinin Hillside ilçesindeki bir ev sahibi, CBS New York’a konuşarak evin duvarlarından çok gürültülü arı vızıltısının geldiğini söyledi. Ancak duvarların arkasında ne kadar fazla arının gizlendiğini bilmiyordu.

Arıları çıkarmak için çağrılan bir arıcının söylediğine göre, 30.000 tane arı ve yaklaşık 18 kilogram bal vardı.

Aşağıdaki video, arıcıyı duvarlardan birini açarken gösteriyor.

Videodaki Mickey Hegedus “bu çılgınca” diyor.

Üç kuşaktır bu işi yapan arıcı, videoda şöyle söylüyor: “Çıta parçalarını yavaşça kesip çıkartıyordum; ben böyle yaptıkça daha fazla arı, bal ve petek ortaya çıkıyordu.” Arılar duvardaki geniş bir delikten fırlayarak kendisinin koruyucu giysisine tutunmuş.

“Bu arılar Afrikalılaşmış cinsten; sanırım şimdiye kadar arı kovanından çıkardığım en saldırgan arılar.”

New York ve New Jersey şehirlerinde Arıcı Mickey olarak bilinen Hegedus, The Washington Post‘a konuşarak arıların elektrik tesisatı için dışarıya açılan bir delikten eve girmiş olabileceklerini söylüyor.

Kendisinin söylediğine göre bu arılar çok saldırgan oldukları için, çoğu arıdan daha iyi yiyecek arıyor, daha fazla bal topluyor ve daha fazla petek yapıyorlar; ayrıca kendilerini daha iyi savunuyorlar. Tüm bu etmenler sıcak bir çatlak ile birleşince, büyük bir kovan ortaya çıkmış.

Hegedus, arıları çıkarması için 30 Eylül’de çağrılmış.

Bal arılarının kovanları insan faaliyeti ile çatışmadıkça arılara karışılmaması gerektiğini söyleyen New Jersey Arıcılar Birliği’ne göre, arıları imha etmek çoğunlukla son seçenek olarak düşünülüyor.

New Jersey’deki bir evin duvarları içinde gizlenen arı kolonisi. (Mickey Hegedus)

Böyle durumlarda arılar çıkarılabiliyor fakat yalnızca son çare olarak öldürülmeleri gerekiyor. Birliğin bir kitapçığına göre, New Jersey gibi bazı eyaletlerde uygun kurumların onayı alınmadan, binaların ve iç mekanlardaki diğer yapıların içerisinde bulunan koloniler haricinde bal arısı kolonilerini öldürmek yasadışı sayılıyor.

Hegedus bunların bal arısı olduğunu onayladıktan sonra duvara küçük bir delik açtığını ve duvarın ardındaki arı kümesini görmek amacıyla bir kamera koyduğunu söylüyor.

Hegedus, bir iki arının küçük delikten kaçtığını, bir tanesinin tam kafasına uçtuğunu, saçına geldiğini ve onu sokmaya başladığını söylüyor.

Duvarı açtığı zaman hepsi üstüne gelmiş. Çoğunlukla, eldivenleri ile koruyucu kostümünün bir araya geldiği bileklerinden yaklaşık 30 kez sokulduğunu söylüyor.

Hegedus, kendi üstündeki ve duvar boşluğundaki bazı arıları nazikçe çekmek için, kovan kutusuna bağlanmış özel bir elektrikli süpürge kullandığını söylüyor.

“Böyle yapmam lazımdı çünkü durmuyorlar” diyor ve sonra peteği keserek, parçaları diğer kovan kutularına koyduğunu, bu işlemin yaklaşık beş saat sürdüğünü ekliyor.

Hegedus, kovanın yaklaşık yüzde 95’ini kurtarmayı başardığını ancak arılar çok saldırgan olduğu için onları tutamadığını veya başka birine veremediğini söylüyor.

Bunun yerine, onları New Jersey Mountainside’da bulunan izole bir bölgeye salmış.

 

 

 

 

The Washington Post

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz