Evrendeki Altının Gerçek Kökenleri Yeniden Değişmiş Olabilir

0
happymeluv/Vecteezy

İnsanlık, iki nötron yıldızı arasında meydana gelen çarpışmayı 2017 yılında nihayet tespit ettiğinde, uzun süredir devam eden bir kuram onaylanmıştı: Bu inanılmaz patlamaların oluşturduğu enerjik alevlerde, demirden daha ağır elementler meydana geliyordu.

Böylece, bu elementlerin (altın da dahil) evren geneline nasıl yayıldığı sorusuna cevap bulduğumuzu düşünmüştük.

Fakat yapılan yeni bir analiz, bir sorunu ortaya çıkarmış. Yeni galaktik kimyasal evrim modellerine göre nötron yıldızlarının çarpışması, günümüzde Samanyolu galaksisinde bulunan bol miktarda ağır elementi oluşturmak bir kenara; yanından bile geçemiyor.

Avustralya’daki Monash Üniversitesi ve ARC 3 Boyutlu Tüm Gökyüzü Astrofizik Mükemmeliyet Merkezi’nde (ASTRO 3D) çalışan astrofizikçi Amanda Karakas şöyle söylüyor: “Nötron yıldızlarının birleşmesi, evrenin ilk zamanlarında yeteri kadar ağır element oluşturmamış. Üstelik 14 milyar yıl sonra; şimdi bile oluşturmuyorlar…”

“Evren onları, çok antik yıldızlardaki varlıklarını açıklayabileceğimiz kadar hızlı üretmemiş ve genel olarak günümüzde, bu elementlerin etraftaki bolluğunu açıklayacak denli çarpışma da yaşanmıyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz