Facebook’un Yapay Zekası Kendi Dilini İcat Etti

1

Facebook, yapay zeka robotlarından iki tanesi kendi ürpertici dillerini icat ettikten sonra onları kapattı.

Facebook Yapay Zeka Araştırması‘ndaki araştırmacılar, bu yılın başlarında insanların alışverişlerini ve değiş tokuşlarını taklit ederek anlaşma müzakere etmeyi öğrenmesi planlanan bir sohbet robotu yapmışlardı.

Fakat sosyal medya, birbirleriyle ticaret yapması için programlardan Alice ve Bob rumuzlu iki tanesini eşleştirdiği zaman, kendi tuhaf iletişim şekillerini öğrenmeye başladılar.

Araştırmacılar, temsilciler müzakere için kendi dillerini geliştirdikçe, sohbetin insan dilinden uzaklaştığını söyledi.

Facebook’un yapay zeka dili

Bob: Ben her şeyi ben ben ……….

Alice: Toplar sıfır bana bana bana bana bana bana bana bana bana bana

Bob: Sen ben her şey ………

Alice: Topların bir topu var bana bana bana bana bana bana bana bana

Bob: Ben ben her şeyi ben ben ben ………

Alice: Topların bir topu var bana bana bana bana bana bana

Bob: Ben ……..

İki robotun, topları, şapkaları ve kitapları alıp satmayı öğrenmesi, eşyalara değer ataması ve ardından bunları kendi aralarında takas etmesi gerekiyordu.

Fakat Facebook’un takımı, İngilizce dilinde takas yapmak için bir karşılık atamadığından, sohbet robotları alışveriş için hemen kendi terimlerini geliştirdiler.

Facebook araştırmacısı Dhruv Batra, FastCo‘ya şöyle söylüyor: “İngilizce diline bağlanan bir karşılık yoktu. Temsilciler, anlaşılabilir dilden saparak, kendileri için kodlu kelimeler icat edeceklerdi.

“Eğer ‘the’ kelimesini beş kez söylersem, bunu, benim bu nesnenin beş kopyasını istediğim şeklinde yorumlamanız gibi bir şey. Bu durum, insan topluluklarının stenografi oluşturma şeklinden çok da farklı değil.”

Facebook, programlar arasında gerçekleşen anlaşılmaz konuşmayı kapattıktan sonra, “kişiselleştirilmiş dijital bir yardımcı oluşturma yönündeki tüm önemli adımlar olan sonuç çıkarma, sohbet etme ve müzakere etme eylemlerini gerçekleştiren sohbet robotları oluşturma” konusunda bu projenin önemli bir adım niteliği taşıdığını söyledi.

Facebook, sohbet robotları insanlar ile sohbet ettiği zaman, çoğu insanın gerçek bir insan yerine bir yapay zeka ile konuştuğunu anlamadığını söyledi.

Araştırmacılar, insanlar için yapay zekanın dilini kırmanın ve onu İngilizce’ye tercüme etmenin mümkün olmadığını söyledi. “Hem yapay zeka hem de insan dillerini konuşan konuşmacılar bulunmadığını hatırlamakta fayda var,” diyor Batra.

 

 

 

 

The Telegraph

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz