Fareler Diğer Farelerin Yüz İfadelerini Anlayabiliyor

0

Bir kemirgen acı çektiğinde yüzünü buruşturur; kulakları düzleşir, gözleri kısılır, burnu ve yanakları kabarır. Bu sadece hayvanların acı ile baş edebilmesini sağlayan refleksif bir hareket mi? Yoksa farelerin iletişim kurmasını da mı sağlıyor? Yeni bir araştırma, farelerin bu yüz ifadelerini anlayarak, kararlarını ona göre verdiğini söylüyor.

Farelerin bu yüz ifadelerini anlayıp anlamadığını merak eden bir grup bilim insanı, farelere türdeşlerinin acı çektiğini gösteren fotoğraflarını gösterdi. Fareler kafese kapatıldı ve üç bölümden oluşan kafesin bir bölümünün duvarlarına acı çeken, diğerinin duvarlarına ise normal yüz ifadesine sahip fare fotoğrafları yerleştirildi. Ortadaki bölgede teste tabi tutulan fare vardı. Ekip, farenin hangi bölge ile daha uzun süre ilgilendiğini ölçtü.

mouse_1

Ölçümler, farelerin normal yüz ifadesine sahip fotoğraflar olan bölge ile diğer bölgeye nazaran 60 saniye daha fazla ilgilendiğini gösterdi. İnanabiliyor musunuz! Kulağa büyük bir rakam gibi gelmiyor fakat istatistiksel olarak incelendiğinde kayda değer bir fark.

Bu deney sonucunda farerlerin acı ifadesinden kaçıyor olduğunun görülmesi şaşırtıcı, çünkü önceki çalışmalarda farelerin acı çeken türdeşleri ile daha fazla ilgilendiği görülmüştü. Bu çalışmada kullanılan fotoğrafların, farelerin karşıdakini yabancı mı yoksa arkadaş mı olduğunu anlamasında güçlük çıkardığı düşünülüyor. Belki de eski çalışmaların sonuçları ile uyuşmamasının temel sebebi budur.

Çalışmanın yazarları, bu ifadelerin belki de insanlar ve şempanzelerde olduğu gibi sosyal iletişim aracı olarak evrimleşmiş olabileceğini söylüyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz