Farkındalık Sizi Bencil Yapabilir

0
58
Fotoğraf: Sarah_Loetscher/Pixabay

Farkındalık büyük bir mesele. İndirilen farkındalık uygulamaları, ABD’de her yıl milyarlarca dolar kazandırıyor ve bu uygulamaların şöhreti yükselmeye devam ediyor. Bireysel uygulayıcıların telefonlarında bulunan uygulamalara ilaveten, günümüzde okullar ve hapishaneler ile birlikte 5 çalışandan biri, bir çeşit farkındalık eğitimi sunuyor.

Farkındalık ve meditasyon, stres ile kaygının azalmasıyla ilişkilendirilirken, duygusal refah seviyesini de artırıyor. Çok sayıda akademisyen, söz konusu faydaları destekliyor. Peki farkındalık, diğer insanlara yardımcı olabilecek ve fayda sağlayabilecek çeşitli insan davranışlarını (diğer adıyla toplum yanlısı davranışları) nasıl etkiliyor? Yapılan araştırmalarda, farkındalığın içe dönük kişisel etkilerinden ziyade dışa dönük sosyal etkilerine bakıldığı zaman neler oluyor?

Buffalo Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların, farkındalığın şaşırtıcı dezavantajlarını gösteren yeni makalesi de toplum yanlısı davranış alanında yer alıyor ve bu sonuçları en aza indirgemenin kolay yollarını sunuyor; her ikisi de, farkındalık eğitimi bakımından pratik sonuçlar barındırıyor.

Fen ve Sanat Fakültesi’nde yardımcı psikoloji profesörü olan baş yazar Michael Poulin, “Farkındalık sizi bencil yapabilir” diyor. “Bu nitelikli bir gerçek, fakat aynı zamanda doğru da.

“Farkındalık, kendilerini birbirine daha bağlı görmeye yatkın kişilerde toplum yanlısı eylemleri artırıyor. Fakat kendilerini daha bağımsız görmeye yatkın olanlarda farkındalık, aslında toplum yanlısı davranışı azaltıyor.”

Araştırmanın sonuçlarına göre, farkındalık egzersizlerine katılan insanlara ilişkileri ve içinde yaşadıkları topluluklar bağlamında kendilerini nasıl düşüneceklerini açıklayan talimatlar sunmak ve bunları farkındalık ile birleştirmek gerekiyor. Bu sayede, insanların kişisel ve sosyal açıdan olumlu sonuçları görmesi sağlanabilir.

Bert Gambini/Buffalo Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here