Farklı Kariyer Güzergâhlarına Maruz Kalmak, İşgücü Piyasasındaki ‘Yetenek Açığını’ Kapatmaya Yardımcı Olabilir

0
Çizim: smartboy10/iStock

Patrick Rottinghaus üniversiteye başladığında, iş yaşamıyla ilgili ne yapacağını hiç bilmiyormuş. İhtimalleri araştırırken, “açık” branş şeklinde yola koyulmuş.

Bugün Missouri Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde yardımcı profesör olan Rottinghaus, dünyadaki yerlerini bulmak isteyen genç insanların güçlü yanlarını belirliyor ve bunları da yetenekleri, ilgi alanları ve kişilikleriyle uyuşan kariyerlere bağlayarak, onlara yardımcı oluyor. Yakında liseye başlayacak bir kız da dahil üç çocuk babası olan Rottinghaus, çocukların çağdaş işgücüne girmeye hazırlanırken başarılı olmaları için gereken bilgi ve yeteneklerle donanmalarını sağlamak istiyor.

Rottinghaus ve yüksek lisans öğrencisi Chan Jeong Park, yeni çalışmalarında öğrencilerin güçlü yanlarını öğrenmelerine yardımcı olabilecek belirli araçları inceleyerek, Birleşik Devletler işgücü piyasasındaki mevcut “yetenek açığını” doldurmaya çalışıyorlar. Rottinghaus, yeni çalışmasında internet tabanlı bir eğilim değerlendirme sistemi olan YouScience ile işbirliği yaparak, ülke çapındaki 14 eyalette 7.000’den fazla lise öğrencisine çevrimiçi bir kariyer eğilimi testi çözdürmüş. Yetenek açığı, işverenlerin muhtemel çalışanları işe alırken aradığı yetenekler ile bu yeteneklere sahip olup iş arayan kişilerin sayısı arasındaki uyumsuzluk olarak tanımlanıyor.

Kariyer keşfetme anketlerinin büyük bir kısmı genelde öğrencilerin ilgi alanlarına odaklanırken, Rottinghaus’un öğrencilere çözdürdüğü eğilim testinde öğrencilerin sergilediği kuvvetli yönler ve yeteneklere ilişkin sorular da yer alıyor. Bu sorular, öğrencilerin başlangıçta düşündüklerinden daha fazla potansiyel kariyer keşfetmesini sağlıyor. Eğilim değerlendirmeleri; yetenekli kız öğrencilerin inşaat, teknik sağlık, imalat ve bilgisayar teknolojisi gibi öncesinde sadece ilgi alanlarına bakarak akıllarından geçirmemiş olabilecekleri kariyerleri belirlemeye yardımcı oluyor. Değerlendirmeler ayrıca, yetenekli erkekleri hasta merkezli sağlık alanında iş bulmaya da teşvik ediyor.

Columbia – Missouri Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz