Finansal Risk Tercihlerindeki Farklılıklar Evliliğin Kaderini Belirliyor

0
17
Fotoğraf: Mathieu Stern/Unsplash

Para kavgası yapmanın çiftleri boşanmaya götürebileceği bilinse de, San Diego – California Üniversitesi Rady İşletme Fakültesi’nde yapılan yeni araştırma, özellikle de finansal meselelerde olmak üzere risk tercihlerindeki farklılıkların temel bir boşanma sebebi olabileceğini gösteriyor.

The Economic Journal bülteninde çıkan boylamsal çalışmada, Almanya’da yaşayan 5.300 çiftin 2004-2017 yılları arasındaki risk tercihleri ölçülmüş. Almanya Sosyo-Ekonomik Paneli tarafından her yıl düzenlenen bu ankete katılan kişilere kariyer, spor, araç kullanımı ve finansal meseleler söz konusu olduğunda risk almaya ne denli istekli oldukları sorulmuş.

Eşlerin eğitim seviyesi, dini, köken bölgesi, kültürel arka planı ve daha fazlası gibi bir dizi hanehalkı özellikleri ayarlandıktan sonra, risk tercihlerindeki farklılıkların uzun vadede boşanmayı haber veren en büyük etmen olduğu bulunmuş.

En farklı risk tutumlarına sahip çiftlerin boşanma olasılığı, en benzer tercihlere sahip çiftlere kıyasla iki kat daha fazla çıkmış. Buna ek olarak ankete dahil edilen risk sınıflarının tamamında finansal risklerdeki farklılıklar, boşanmayı haber veren en büyük unsur olmuş.

Christine Clark/San Diego – California Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here