Fitness takip cihazları, kilo kaybı programlarını daha az verimli yapabilir

0

Üzgünüz.
Kilo kaybı programına başlamadan önce, yeni bir giyilebilir fitness takip cihazı almak istiyor olabilirsiniz.

Bu mantıklı görünüyor: Yaptığınız şeyleri takip eden bir cihaz, fitness hedeflerinizde size yardımcı olmalı, değil mi?

Belki de değil. En azından, 20 Eylül’de Journal of the American Medical Association’da yayınlanmış olan yeni bir araştırmaya göre, bu cihazları diyetinize eklemek, teknolojik olarak zenginleştirilmiş olmayan ve daha geleneksel bir kilo kaybı programına bağlı kalmaktan daha az verimli olabilir.

Yapılan iki yıllık çalışmada, egzersizlerini takip etmek için giyilebilir cihaz kullanmamış olan genç yetişkinler, takip cihazları kullanmış olan katılımcılardan ortalamada 2.3 kilo daha fazla kaybettiler.

Veriyi takip etmek

Çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, giyilebilir cihazların, insanların uzun bir zaman dönemi boyunca daha etkili şekilde kilo kaybetmesine yardımcı olup olmayacaklarını görmek istediklerini yazdılar.

Takip cihazlarının faydalı olduğunu gösteren diğer çalışmalar mevcut olsa da, yazarlara göre bu çalışmaların çoğu sadece kısa dönemli. Kilo vermenin zor kısmı, fazla kiloları uzun bir süre boyunca uzak tutmak olduğu için, daha uzun çalışmalar gerekiyor.

Takım bu çalışmayı Pittsburgh Üniversitesi’nde yürüttü ve 18-35 yaşlarında olan, vücut kütle endeksi fazla kilolu veya obez aralığında bulunan 471 yetişkin topladı.

Araştırmacılar ayrıca vücut yağı yüzdesi, yağsız kütle, kemik yoğunluğu ve kalp damar sağlığı gibi özellikleri de ölçtüler. Böyle yapmak daha faydalıydı çünkü formda olmanın tek göstergesi olarak vücut kütle endeksini kullanmak, bazı sebeplerden dolayı eleştiriliyor.

Çalışmada bulunan herkese, ilk altı ay boyunca yeni bir beslenme düzenini nasıl hazırlayacakları ve zamanla aşamalı olarak orta dereceden kuvvetli egzersiz faaliyetine çıkmak amacıyla tasarlanmış olan bir egzersiz programını nasıl hayata geçirecekleri söylendi. Katılımcılar, bu zaman dönemi boyunca haftalık olarak bir araya geldiler.

Katılımcılar, aytı ay sonra rastgele şekilde iki gruba bölündüler: bir grup, beslenme ve egzersiz notlarını bir internet sitesine kendileri bildiriyordu ve diğer katılımcılara bir fitness takip cihazı ile ticarî bir internet sitesi erişimi verildi, böylece fiziksel faaliyeti kaydetmek amacıyla takip cihazını kullanabilecekler ve beslenme bilgilerini kendileri bildirmeye devam edeceklerdi.

İlerlemelerini kontrol amacıyla iki gruba da her hafta metin mesajları gönderildi ve aylık olarak telefon ile arandılar.

İlk altı ay boyunca iki grup da kayda değer kilo verdi, ancak ikisi arasında önemli bir fark yoktu. 12. ay itibariyle cihaz giymeyen grup, takip cihazları kullanan gruptan daha fazla kiloyu uzak tutmuştu ve bu durum 18 ile 24 aydan sonra da geçerli olmaya devam etti.

Hiçbir grup başlangıçta kaybettiği tüm kiloları korumadı, fakat ortalamada, giyilebilir takip cihazları kullanan insanlar 3.5 vermiş ve korumuşken, “standart” bir kilo verme aracısını kullanan insanlar 5.9 kilogram vermiş ve korumuştu.

O halde fitness takip cihazları düzmece mi?

Çalışmada, yazarlar şu sonuca vardılar: “Fiziksel faaliyeti gözlemleyen ve geri bildirim sağlayan cihazlar, standart davranışsal kilo verme yaklaşımlarına karşı bir üstünlük sunmayabilir.”

O halde bu durum giyilebilir cihazların kullanışsız olduğu anlamına mı geliyor?

Öyle olması gerekmez. Bir kere, giyilebilir cihazları kullananlar insanlar, standart programdaki insanlar kadar olmasa bile kilo verdiler. Ayrıca, araştırmacıların bakmış olduğu vücut yağı gibi diğer ölçülerde de ilerlemeler gösterdiler.

Başka bir fitness takip cihazını kullanmanın veya onu başka bir şekilde kullanmanın daha etkili olması da muhtemel. Bu çalışmadaki katılımcılar, 2010 ile 2012 yılları arasında kaydolmuştu ve verinin toplanması 2014 yılı itibariyle bitmişti.

Kullandıkları özel takip sistemi son buldu ve başka bir sistemin daha iyi çalışabilmesi mümkün. Araştırmacılar ayrıca, belki takip cihazı kullanan katılımcılar cihazı çalışmanın başından beri kullanmış olsalardı, bunun daha etkili olabileceğini belirtiyorlar.

Yine de bu çalışma, bu gibi cihazların, herhangi bir tür geleneksel kilo verme düzeninden ister istemez daha iyi oldukları fikrine şüphe düşürüyor.

Çoğu şeyde olduğu gibi, beslenme ve formda olmada da, çözüm muhtemelen bir ürün veya bir hap değil. Bazı durumlarda bu şeylerin yardımı olabilir, fakat bunların hiçbiri tek başına sihirli bir etkiye sahip değil.

Kaynak: Business Insider

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz