Florida’daki Sivrisineklerde Zika Virüsü Tespit Edildi

0

10703811283_7b1d2ea8d3_o

Florida’da kurulan tuzaklarla yakalanan sivrisineklerde Zika virüs testi pozitif sonuçlandı. Böylece Birleşik Devletler’de hastalığın bilinen taşıyıcısı olan sivrisineklerin de virüsü taşıdığı ilk kez tespit edilmiş oldu. Tespit, Florida’nın hastalığın yayılımını engellemek için bir süredir yürüttüğü yoğun bir çalışmanın sayesinde yapılmış oldu.

Zika, sivrisinek ısırığı dışında enfekte biriyle cinsel temas sonucu ile de bulaşabiliyor.  Enfeksiyonun ilk bulguları genellikle hafif seyreden, ateş veya eklem ağrılarının izlendiği silik bir tablo olarak geçirilse de gebelik esnasında bulaşması bebekte doğum kusurlarına yol açabiliyor.

Sivrisineklerde Zika’nın pozitif saptanması, son çalışmalarda gösterildiği üzere bu hayvanların virüsü kendi yavrularına da geçirebilmesi sebebiyle, tablonun beklenenden de tehlikeli olabileceğini işaret ediyor.

FDA ise bir yandan ülke genelinde kan bankalarında bağışlanan tüm kan ürünlerinin Zika açısından test edilmesini öneriyor. Virüsün kan transfüzyonu ile bulaştığı henüz kanıtlanmamış olmakla birlikte uzmanlar bunun yüksek bir olasılık taşıması nedeniyle endişe duyuyorlar.


Çeviren : Timur Hakan Barak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz