Florida’ya Doğru İlerleyen Hermine Artık Bir Kasırga

0
Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin GOES Doğu uydusundan görülen Hermine Kasırgası.

Eyaleti 11 yıl sonra vuran ilk kasırga olabilir.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin GOES Doğu uydusundan görülen Hermine Kasırgası.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin GOES Doğu uydusundan görülen Hermine Kasırgası.

Yaklaşık 11 yıl önce, Wilma kasırgası Florida’yı vurmuş ve eyalette tahmini 20 milyon dolarlık hasara neden olmuştu.

O tarihten sonra eyalette, hiçbir kasırga ya da güçlü fırtına karaya çıkmamıştı fakat bu değişebilir. Geçtiğimiz 2 Eylül’de, Ulusal Hava Servisi merkezi rüzgâr hızı saatte 120 kilometreyi aşan Hermine’in statüsünü tropik fırtınadan kasırgaya yükseltti. Bu gece ya da cuma sabahının erken saatlerinde Hermine’in Florida’da karaya çıkması bekleniyor.

Florida Valisi Rick Scott şimdiden olağanüstü hal ilan etti. Eyalet yüksek hızlı rüzgârlara, büyük miktarda yağmura, kıyı taşkınlarına yol açabilecek fırtına kabarmalarına, hatta eyaletin orta bölgelerini vurması beklenen hortumlara hazırlanıyor.

Ulusal Kasırga Merkezi tahmincileri Florida’da yaşayanları Kasırganın öngörülen rotasına çok fazla odaklanmamaları konusunda uyarıyor. Tahminciler Hermine’in bir “aşırı asimetrik fırtına” olduğunu belirtiyor ve eyaletin kuzeyine doğru ilerlerken dahi fırtınanın doğusunda ya da güneyinde azımsanmayacak felaketlere yol açabileceğini öngörüyorlar. Eğer Hermine fırtına hava modelleri sayesinde tahmin edilen rotayı izlerse, haftasonu doğu yakasına ulaşmış olacak. Hava tahmincileri doğu yakası sakinlerini hava tahminlerine dikkat etmeleri konusunda uyarıyor. Hermine kasırgası 2016 yılı içerisinde Atlantik’de oluşan dördüncü kasırga. Zorlu kasırga sezonu resmi olarak Haziran ve Kasım ayları arasındaki 6 aylık periyodu kapsamakta. Atlantik okyanusunun çoğu bölgesinde hava sıcaklıklarının yüksek, rüzgâr değişiminin az ve nemin çok olduğu Ağustos ve Kasım ortaları arasındaki zaman ise tipik olarak kasırganın en fazla görüldüğü sezon olmakta ve Hermine gibi bir kasırganın büyümesi için harika bir ortam sağlamakta.


Dorukhan Kellecioğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz