Fotoğraflar Merkür’ün Küçüldüğünü Öne Sürüyor

0

Merkür Güneş sistemimizdeki en küçük gezegen olmakla kalmıyor, küçülmeye de devam ediyor.

Nature Geoscience dergisinde yayınlanan bir çalışmada NASA’nın MESSENGER (Merkür Yüzeyi,Uzay Çevresi, Jeokimya ve Uzaklık Ölçümü) uzay aracının çektiği fotoğraflarda Güneş Sisteminin başlangıcındaki eriyik halinden yavaş yavaş soğumaya devam ederken gezegenin hala büzülüp küçüldüğüne işaret eden belirgin arazi şekilleri görülüyor.

Araştırmacılar MESSENGER tarafından çekilen fotoğraflarda 1970’lerde keşfedilen dar tepeciklere kıyasla çok daha küçük olan basamağa benzeyen tepecikler buldu. Fay diklikleri adı verilen bu küçük şekiller gök taşlarının gezegene çarpmasının ardından bozulmadan kalmayı başarmış gibi görünüyor. Bu da muhtemelen yakın bir zamanda oluştukları anlamına geliyor.

press_photo_5

Bu keşif Merkür’ün küçülmesinin uzak bir geçmişte gerçekleşmediğini ve hala devam etmekte olabileceğini göstermesi açısından araştırmacılar için çok heyecan verici. Keşif aynı zamanda Merkür’ün tektonik olarak hareketli gezegenler, yani Dünya gibi çekirdeği henüz katılaşmamış gezegenler listesine dahil ediyor.

“İşte araştırmamızın sebebi bu” diye belirtiyor NASA Gezegen Bilimi Dairesi Başkanı Jim Green ve şöyle devam ediyor: “Bilim insanları yıllar boyu Merkür’ün tektonik hareketinin uzak geçmişte olduğuna inanıyordu. Dünya’nın uydusu Ay’dan çok da büyük olmayan bu küçük gezegenin günümüzde hala aktif olduğunu düşünmek heyecanlandırıcı.”

Ne yazık ki fay dikliklerine yeniden daha yakından bakmak için biraz beklememiz gerek. MESSENGER uzay aracı uzun yıllar Merkür’ü gözlemledikten sonra görevini tamamlayarak gezegenin yüzeyine çakıldı. Fakat, araştırmacılar gelecek uzay görevleri için istek listelerini şimdiden hazırlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz