Fukuşima Yakınlarındaki Deprem Japonya’yı Vurdu.

0

Geçen Salı, sabahın erken saatlerinde Japonya’nın doğusunda yer alan Fukuşima’da büyük bir deprem meydana geldi. Daha önce, 2011’de bu bölgenin yakınlarında meydana gelen depremde büyük tsunamiler oluşmuş ve yakınlardaki nükleer santralde kritik derecede hasarlar oluşmuştu.

Tsunami Uyarısı
Tsunami Uyarısı
Japon yayın kuruluşu NHK, Fukuşima yakınlarındaki bir limandan Tsunami uyarısı geçiyor.

Salı günü gerçekleşen depremin şiddeti, Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) tarafından 6,9 büyüklüğünde ölçüldü. Açık denizde meydana gelen depremin, kıyı sahillerinde oldukça güçlü bir şekilde hissedilmesine rağmen, çok az hasara neden olduğu bildirildi.

Japon haber kanalı NHK’dan gelen son bilgilere göre Fukuşima Nükleer Enerji Santrali’nden sorumlu olan TEPCO, depremden dolayı santralde herhangi bir hasarın oluşmadığı ve tesisin çevresindeki radyasyon seviyesinde herhangi bir değişiklik gözlemlenmediği bilgisini verdi. Fakat TEPCO, yandaki nükleer santralin üçüncü reaktöründeki soğutma suyu sisteminin depremden sonra durduğunu söyledi. Bu reaktör kullanılmış yakıt çubukları içeriyor. NHK’ya konuşan TEPCO, herhangi bir tehlikenin söz konusu olmadığını ve soğutma suyu sistemini tekrar çalıştırabileceklerini belirtti.

NHK muhabirleri, izleyicileri, yanlarına kuru kıyafetler almaları ve çevrede veya komşuları arasında yardıma ihtiyacı olanların olup olmadığını kontrol ederek zaman kaybetmeden yüksek yerlerde toplanmaları gerektiği konusunda devamlı uyardılar.

Liman yakınlarında 60cm yüksekliğinde ölçülse de tsunamiler kıyılara defalarca vurabilir. Bu yüzden yetkililerden her şeyin yolunda olduğunu duyana kadar bölge sakinlerinin yüksek yerlerde kalması sağlanmalıdır. Yapılan ilk tahminlerde tsunami yüksekliği 3 metre olarak öngörüldü.

Japonya’nın bu bölgesindeki nüfus depreme dayanıklı yapılarda yaşadığından dolayı USGS tarafından yapılan ilk tahminlerde ölümlerin ve maddi hasarların az olabileceği belirtildi. İlave artçı sarsıntılar veya tsunamiler gibi yeni değişkenlerin ortaya çıkması durumunda bu tahminler değişebilir.

Yazar: Mary Beth Griggs

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz