‘Galaksi Boyutlu’ Gözlemeviyle Kütleçekim Dalgalarının Muhtemel İşaretleri

0
David Champion

Bilim insanları “galaksi boyutundaki” bir uzay gözlemevi kullanarak, kütleçekim dalgalarından gelen benzersiz bir sinyale ait muhtemel işaretler keşfetmişler. Kütleçekim dalgaları, evren boyunca giden ve uzay zamanın dokusunu büken kuvvetli dalgalanmalara deniyor.

The Astrophysical Journal Letters bülteninde yayımlanan yeni bulgular, Kuzey Amerika Nanohertz Kütleçekim Dalgası Gözlemevi (NANOGrav) adını taşıyan bir projeden geliyor.

NANOGrav’da çalışan araştırmacılar, Samanyolu Galaksisi boyunca dağılmış çok sayıda atarcadan çıkan ışıkları 13 yıldan uzun bir süre incelemiş ve bir “kütleçekimsel dalga arkaplanı” belirlemeye çalışmışlar. Kurama göre bilim insanları, Dünya’ya sabit bir temelde yağan sabit kütleçekimsel ışınım akışını bu şekilde adlandırıyor. Araştırma takımı henüz hedefi belirleyememiş fakat yeni çalışmanın baş yazarı ve Boulder – Colorado Üniversitesi’nde gökbilimci olan Joseph Simon, hiç olmadıkları kadar yaklaştıklarını söylüyor.

Astrofizik ve Gezegen Bilimleri Bölümü’nde doktora sonrası araştırmacı olan Simon, “Veri dizimizde güçlü bir sinyal bulduk” diyor. “Fakat bunun, kütleçekimsel dalga arkaplanı olduğunu henüz söyleyemiyoruz.”

Boulder – Colorado Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz