Gebeler Antibiyotik Kullanmaktan Korkmamalı

0
62

Antibiyotik kullanımı ile düşük yapma riski arasındaki bağ belirsiz –fakat enfeksiyonların ne kadar berbat olduğu malum

İçinizde büyüyen ufacık bir insana sahipken yediğiniz her şeye son derece dikkat edersiniz. Bu sebeple antibiyotik almak konusunda endişelenmekte haklısınız, özellikle de bu konuyla ilgili olan yazılarda, antibiyotik alımının düşük riskini ikiye katladığı yazarken. Fakat düşük riskinin artmasından daha kötü ne var biliyor musunuz? Bakteri kaynaklı bir enfeksiyonun vücudunuzda sağlamlaşması.

Eğer son gelişmeleri takip ettiyseniz gebelerin, belirli bazı antibiyotikleri kullanmaması gerektiğini, bu antibiyotikleri kullanmalarının düşük riskini arttırdığını henüz keşfettiğimizi düşünebilirsiniz. Ama gerçek şu ki bunlar, uzunca bir zamandan beri biliniyor ve buna rağmen bazen yine de risk almak gerekiyor.

Canadian Medical Association Journal’da (Kanada Tıp Birliği Dergisi) yer alan yeni bir çalışma, hamileliğin erken dönemleri boyunca verilen belirli antibiyotiklerin, düşük riskini arttırdığını göstermiştir. Antibiyotik kullanan gebelerin yüzde 16.4’ü düşük yapmışken, kullanmayan gebelerin düşük oranı ise yüzde 12.6’dır. Antibiyotik kullanan anne adaylarının rakamsal olarak ifade edilen düşük oranı, kullanmayanlara nazaran az olarak görülse de bu, önemsenmeyecek bir fark olarak kabul edilmemelidir –yine de eğer antibiyotikler icat edilmemiş olsaydı kayıplar çok daha fazla olacaktı.

Enfeksiyonlar, fetüsler için gerçekten de berbattır. Henüz hatırı sayılır bir bağışıklık sistemleri yoktur ve bakteriler, plasentayı aşamasa bile büyümekte olan bebeği mahvedebilir.

Antibiyotik riskini araştıran çalışmaların sorunu, ilaç kullanımından kaynaklanan riskin, enfeksiyonun kendisinden kaynaklanan riskten ayırt edilemiyor oluşundadır. Bir antibiyotiğe bariz bir şekilde ihtiyaç duyduğunuz gerçeği, muhtemelen düşükle sonuçlanacak sorunlara sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu sebeple çalışmayı yürüten yazarlar, enfeksiyonun etkisini göz ardı edemediklerini –enfeksiyonun etkisini yok sayarak sadece antibiyotiğin risklerine odaklanamadıklarını- özellikle belirtmişlerdir. Bu gerçekten de meselenin en can alıcı sorunudur: Enfeksiyonun etkisi etkin bir şekilde kontrol edilemiyor çünkü sağlıklı bir gebeye, ne olacağını görmek için bir antibiyotik yazmak büyük sorumsuzluk.

Eğer gebeyseniz ve reçetenizde metronidazol (bir çeşit antibiyotik) yazıyorsa çoktan bazı risklere açıksınız demektir çünkü enfeksiyon kapmışsınız. Belki bu enfeksiyon sadece vajinosis bakterisi gibi basit bir enfeksiyondur. Eğer gebe değilseniz vajinosis bakterisi, hayatınızdaki geçici bir sorun olacaktır. Bahsi geçen bakteri, vajinanın içindeki ve çevresindeki aşırı gelişmiş anaerobik bir bakteri türüdür ve zaten orada olmayan bir şey değildir. Fakat bu enfeksiyonu gebelik boyunca kaparsanız erken doğum yapabilirsiniz ki bu, işitme kaybı, beyin kanaması gibi diğer sorunları da beraberinde getirebilir.

Bilinen pek çok antibiyotiğin kullanımının, gebelik boyunca tehlikeli olmadığı söylenebilir. Penisilin (ve onun alt türü amoksilin) alerjik olmadıkları sürece anneye ve bebeğe zarar vermez ve genellikle genel enfeksiyonlar için kullanılır. Eğer anne, bu ilaçlarla iyileştirilemeyecek bir enfeksiyon geliştirirse, uygulanacak olan tedavinin düşük riskini ne kadar arttıracağı sorusu hayli zorlayıcı bir hale gelir. Sonuçta alternatif uygulamada enfeksiyon devam edecek ve düşük riski artacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here