Geçici Kalp Pili, Vücutta Zararsız Şekilde Çözülüyor

0
192
Video görüntüsü: Northwestern Üniversitesi

Northwestern ve George Washington üniversitelerinde çalışan araştırmacılar, ilk geçici kalp pilini geliştirmişler: Kablosuz, pilsiz ve tamamen nakledilebilir olan bu kalp pili, artık ihtiyaç kalmadığında ortadan kayboluyor.

İnce, esnek ve hafif cihaz, kalp ameliyatından sonra geçici kalp piline ihtiyaç duyan veya kalıcı bir kalp pili bekleyen hastalarda kullanılabilir. Kalp pilinin biyolojik açıdan uyumlu olan bütün bileşenleri, ameliyatla alınmaya gerek kalmadan beş ila altı haftada vücudun biyolojik sıvılarıyla doğal olarak emiliyor.

Cihaz, yakın alan iletişim protokolleri (NFC) kullanarak dıştaki uzak bir antenden kablosuz enerji alıyor. NFC, RFID etiketlerinde ve akıllı teleonlarda elektronik ödemeler için kullanılan bir teknoloji. Bu durum, büyük pil ve esnek olmayan donanım ihtiyacını ortadan kaldırıyor; kablolar (veya metal uçlar) da dahil. Metal uçlar enfeksiyonlara sebep olmakla kalmıyor, aynı zamanda yara dokusunda da kuşatılıyor ve alındıkları zaman daha fazla zarara yol açıyorlar.

Amanda Morris/Northwestern Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here