Geleceğin Şehirlerinde Yollardaki Çukurlar Dronlar Tarafından Tamir Edilecek

1

Yollardaki çukurlar, lastiklere hasar vermektedirler. Sokak lambaları birer birer sönerken, karanlığa bürünen yollar adeta tuzak alanlarına dönüşürler. Şehrin altında kimsenin görmediği borular patlamakta, paslanmakta ve kendi kendilerine zarar vererek işlemez hâle gelmektedirler. Kabus gibi duyuluyor değil mi? Ancak University of Leeds’te bulunan bir grup araştırmacı amaçlarına ulaşabilirse, bugünün kabusları adeta Boogeymen gibi bir eski moda ikon haline dönüşecekler.

İnsanlardan oluşan yol onarım ekipleri ve bu ekiplerin ekipmanlarının giriştiği onarım girişimlerinin oluşturduğu trafik sıkışıklığı sorunlarına çözüm bulabilmek adına, üniversitedeki araştırmacılar Leeds şehir yönetimiyle ortak bir proje geliştirmekte. Bu proje kapsamında ise yollardaki hasarların tespit edilip onarılması için dronların kullanılması yer almakta.

“Ortaya çıkan hasarları ve hataları olabildiğince çabuk tespit edebilmek ve bu sorunlara hızlı bir şekilde çözüm bulabilmek asıl odak noktamız” diyor üniversitenin Ulusal Yenilikçi Robot Sistemleri Tesisi başkanı Rob Richardson. “Robotlarımız hasarların hassas onarımını üstlenecekler ve bu sayede şehir merkezlerindeki büyük onarım araçlarının yarattığı karmaşanın önüne geçmiş olacağız.”

Üniversite üç tip onarım robotu geliştirecek. Birincisi şehrin sokaklarında dolaşıp çukurları belirleyen, düzelten ve hatta bu çukurların oluşmasını engelleyen robotlar olacak. İkinci tip robotlar ise kuşlar ve yarasalar gibi tüneyerek insanların ulaşmasının imkansız olduğu yerleri onarma görevini üstlenecekler. Üçüncü kategoride bulunanlar ise lağımlarda ve şehrin altyapı borularının olduğu yerlerde görev alarak buralarda oluşan sorunları tespit edip, bu sorunları tamir etmekle mükellef olacaklar.

Araştırma ekibine hâlihazırda 4,2 milyon İngiliz Sterlini (18,4 milyon Türk Lirası) verilmiş durumda araştırmalarına başlamaları için. Ancak araştırma henüz başlamadığı için onarım robotlarının ne zaman faaliyete geçeceklerini söylemek ise şimdilik imkansız görünüyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz