Gelecekte Doğru ‘Çıkabilecek’ Yalanlar Daha Etik Görülüyor

0
Fotoğraf: Jametlene Reskp/Unsplash

Amerikan Psikoloji Birliğince (APA) yayımlanan bir araştırmaya göre insanlar, kullandıkları ifadelerin gelecekte doğru olabileceğine inanmaları durumunda yanlış olduğunu bildikleri ifadelere göz yummaya istekli olabiliyor ve hatta sosyal medyada yanlış bilgi yayabiliyorlar.

Durum ister tartışmalı sözler sarf eden bir siyasetçi içersin, ister bir reklamda abartılı ifadeler kullanan bir şirket veya bir özgeçmişte profesyonel becerileri hakkında yalan söyleyen bir iş adayı; bir yalanın gerçeğe dönüşebileceğini düşünen insanlar bu yalanı söylemeyi daha etik buluyor çünkü yalanın verdiği genel mesajın (veya ana fikrin) daha doğru olduğunu düşünüyorlar. Çalışma, dün APA’ya bağlı Personality and Social Psychology bülteninde yayımlandı.

Londra Üniversitesi İşletme Fakültesinde doktora öğrencisi olan baş yazar Beth Anne Helgason, “Yanlış bilgideki yükseliş önemli bir toplumsal sorun niteliğinde” diyor. “Siyasi kutuplaşmayı körüklüyor, ticaret ve siyasetteki güveni aşındırıyor. Yanlış bilgi kısmen bazı kişilerin inanması yüzünden devam ediyor. Fakat tablonun hepsi bundan ibaret değil. Yanlış bilgi, bazı kişilerin yanlış olduğunu bilmesi ancak yine de bahane üretmesi yüzünden de devam ediyor.”

Çalışmanın fitilini ateşleyen şey ise, ekonomi ve siyasetteki bazı liderlerin günümüzde yanlış olduğu doğrulanabilen açıklamalarını savunurken “gelecekte geçerli olabilir” türü iddialar kullanması olmuş.

 

 

 

 

Kaynak: Amerikan Psikoloji Birliği. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz