Gelecekteki Otonom Makineler, Duygu Yoluyla Güven Oluşturabilir

0
1141
seabranddesign/iStock

Eylemlerin ve sözlü olmayan sinyallerin işbirliğine nasıl katkı yaptığını gösteren askeri araştırmalar, otonomideki son teknolojiyi daha da ileri götürüyor. Yapılan araştırmalar, askerler ile etkin şekilde işbirliği yapacak robotlar, kendi kendine giden arabalar, dronlar ve kişisel yapdımcılar gibi özerk makinelerin tasarımında çeşitli kurallar belirliyor.

ABD Ordusu Muharebe Kabiliyetleri Geliştirme Komutanlığı’nın Ordu Araştırma Laboratuvarı’nda bilgisayar bilimci olan Dr. Celso de Melo, Japonya’daki Gifu Üniversitesi’nde çalışan Dr. Kazunori Teradafrom ile ortaklaşa yürüttüğü araştırmada duygusal ifadelerin işbirliğini şekillendirebildiğini gösteriyor.

De Melo, insanlar adına hareket eden özerk makinelerin topluma yayılmaya hazır olduklarını söylüyor. Fakat bu makinelerin başarılı olması ve benimsenmesi için, insanların onlara güvenebilmesi ve onlar ile işbirliği yapabilmesi zorunlu.

“İnsanlardaki işbirliği ikilemli bir durum” diyor de Melo. “Bir birey için diğer herkes işbirliği yaparken bedavacı olmak daha iyi; fakat herkes böyle düşünürse, işbirliği hiçbir zaman gerçekleşmez. Ancak insanlar sık sık işbirliği yapıyorlar. Bu araştırma, strateji ve işaretleşmenin etkisine özellikle odaklanılmış işbirliğini destekleyen mekanizmaları anlamayı hedefliyor.”

Strateji, bireylerin tek seferde veya tekrarlı etkileşimde nasıl davrandığını belirliyor. “Duygusal ifadelerin, işbirliğini şekillendirebildiğini gösterdik” diyor de Melo. “Örneğin karşılıklı yapılan işbirliğinden sonra gülümsemek, daha çok işbirliğini teşvik ediyor. Fakat diğerlerinden faydalandıktan sonra gülümsemek (kişi için en kazançlı sonuç), işbirliğini baltalıyor.”

Duygusal ifadelerin etkisinin, stratejiyle yumuşadığını söylüyor de Melo. İnsanlar sadece; akran eylemleri akranın niyetlerini belli etmede yetersiz olduğu zaman duygusal ifadeleri işliyor ve bunlardan etkileniyor.

ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here