Geleneksel Tanzanya Diyeti, Batı Tipi Diyete Göre Daha Düşük İltihaplanma Oluşturuyor

0
16
Fotoğraf: Foodism360/Unsplash

Şehirde yaşayan Tanzanyalılar, kırsal kesimde yaşayanlara göre daha faal bir bağışıklık sistemi taşıyor. Beslenme düzenindeki farklılık, aradaki bu farkı açıklıyor gibi görünüyor: Şehirdeki insanlar daha batı tipi bir beslenme düzenine sahipken, kırsal bölgelerde ise geleneksel bir beslenme düzeni daha yaygın görülüyor. Hollanda’daki Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi, Almanya’daki Bonn Üniversitesi LIMES Enstitüsü ve Tanzanya’daki Kilimanjaro Klinik Araştırma Merkezi’nde çalışan araştırmacılar, bağışıklık sistemindeki bu artan faaliyetin, Afrika’daki kentsel bölgelerde bulaşıcı olmayan hastalıkların hızla artmasına katkıda bulunduğuna inanıyorlar.

Araştırmacılar, bazıları Moşi şehrinde ve bazıları da kırsal bölgelerde yaşayan 300’den fazla Tanzanyalı üzerinde bir ölçüm yürütmüş. Araştırma takımı, Moşi’de yaşayan katılımcılardaki bağışıklık hücrelerinin daha fazla iltihabi protein ürettiğini bulmuş. İncelenen kişilerde hiç sağlık sorunu yokmuş ve bu kişiler hasta değilmiş ancak faaliyete geçen bir bağışıklık sistemi, kalp damar hastalığı gibi yaşam şekline bağlı hastalıkların tehlikesini artırabilir.

Araştırmacılar kullandıkları yeni yöntemlerle, bağışıklık sisteminin işlevini ve sistemin faaliyetini etkileyen etmenleri araştırmış. Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi’nde dahiliye ve bulaşıcı hastalık uzmanı olan Quirijn de Mast, “Kanda bulunan ve transkriptom olarak bilinen faal RNA molekülleri ile kandaki metabolik ürünlerin bileşimine baktık” diyor.

Yapılan bu analizler, besinlerden türetilen metabolitlerin bağışıklık sistemini etkilediğini göstermiş. Kırsal bölgelerde yaşayan katılımcıların kanlarındaki flavonoid ve diğer iltihap karşıtı bileşenlerin daha yüksek seviyelerde olduğu görülmüş. Tam tahıllar, lif, meyve ve sebze bakımından zengin olan geleneksel kırsal Tanzanya beslenme düzeni, bu bileşenleri yüksek miktarda barındırıyor. Daha fazla doymuş yağ ile işlenmiş gıda içeren kentsel beslenme düzenine sahip kişilerde, kolesterol metabolizmasıyla ilişkili metabolit seviyelerinin arttığı bulunmuş. Araştırma takımı ayrıca, bağışıklık sisteminin faaliyetinde mevsimsel bir değişim olduğunu da bulmuş. Çalışma bölgesindeki hasat zamanı yaşanan kurak mevsimde, şehirde yaşayanların bağışıklık sistemi daha düşük seviyede faaliyete geçmiş.

Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here