Geliştirilen Yeni Sensör İnsan-Robot İlişkisinin Gelişmesinde Yardımcı Olacak!

0

Kafadan bacaklıların hayatta kalmak için geliştirdiği yöntemler inanılmaz olabiliyor. Onlardan birisi de derileri ile ışığı algılayabilmeleri. Şimdi bilim insanları bu özelliği akıllı sensörler geliştirmek için kullanmayı düşünüyor.

f3.large_

Science dergisinde yayımlanan makaleye göre, Cornell Üniversitesi’nden ve İtalyan Teknoloji Enstitüsü’nden (Istituto Italiano di Tecnologia) bir grup araştırmacı yeni bir ürün tanıttı. Ahtapot derisinden ilham alınarak geliştirilen bu ürün çevresindeki değişimlere tepki olarak ışık yayıyor.

Ekip bu sensörü geliştirirken üç farklı durum içerisinde test etti. Ancak en ilginç sonuç vereni sensörün robotik solucana bağlanması oldu. Solucanın sahip olduğu üç bölgeye uygulanan basınç, onun elektrik alanının değişmesine neden oldu ve bu değişimden etkilenen sensörün yaydığı ışıkta değişim oldu.

“Robotlar hayatımızın bir parçası olacaktır eninde sonunda. Onlarla duygusal bağlar kurmamız da kaçınılmaz olacaktır. Duygusal değişimlerinden, çevrelerindeki değişimden nasıl etkilendiklerini görmemiz onlarla olan ilişkimizi geliştirecektir” diyor Cornell Üniversitesi’nden Profesör Rob Shepherd.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz