Genetik Faktörler “Kilo Kaybı” Ameliyatlarının Başarısını Belirliyor

0

ABD’deki yetişkinlerin 3’te 1i obez ve bir kısmı kilo vermek için ameliyatlara binlerce dolar harcıyor. Amerikan İnsan Genetiği Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmaya göre, 15. kromozom üzerinde bulunan DNA dizisi varyasyonu sayesinde bu ameliyatlardan sonra kaybedilecek kilo miktarını kısmen tahmin edebilmek mümkün. Bu bulgular, bu tür ameliyatların kime yararlı olacağını belirlemeye yardımcı olabilir. Bu da, başarısız olacak ameliyatların baştan yapılmamasını sağlayabilir.

“Ameliyat ağır obez hastalar için yararlı fakat her hasta için aynı düzeyde fayda sağlamıyor” diyor ve ekliyor, Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Tıp Okulu’ndan Lee Kaplan, “Kimin ameliyattan sonra kilolarından kurtulmasının kolay olacağını bilmemiz, hastaya göre terapi uygulamamıza yardımcı olur ve işimizi kolaylaştırır.”

Ameliyat olan hastalardan çoğu kilolarının %35-40’ını kaybediyor ve tekrar bunları almıyor. Fakat bu kaybedilen kilolar hastalara 4 farklı faktöre bağlı olarak farklı oranda kilo kaybediliyor ve bunun sebebi uzun süre anlaşılamamıştı. Bunu açığa kavuşturmak için başlatılan araştırmalardan Kaplan ve ekibi 1000 farklı ameliyat olmuş olan hasta üzerinde genetik faktörlerin bu kilo kaybına etkisini araştırdı. Bulgular bu araştırmayı destekler yönde, 15. kromozom üzerinde bulunan özel bir çeşit (varyant) bulunmayan hastalar %30 kadar kilo kaybı yaşarken, bu varyantın 2 kopyasını taşıyanlar %39 civarında kilo kaybı yaşıyor. Ayrıca bu gene en yakın genin yine kilo kaybını öngördüğü bu çalışmalarla ortaya çıktı.

“Bu, ameliyat sonrası kilo kaybı hakkında genler kullanılarak tahmin yürütebileceğimizin ilk örneğidir. Bu makalede belirtilen genlerin daha önce kilonun düzenlenmesi ve obezitenin genlerle alakalı olduğunun öğrenilmesi, obezite terapilerine, belki de diyabet ve diğer metabolik hastalıkların tedavilerine yeni uygulamalar getirilmesine kapı açabilir.” diyor ve sözlerini tamamlıyor Lee Kaplan.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz