Genetik Testler Zihinsel Tedavilere Katkı Sağlamıyor

0

Birçok insan zihinsel hastalıklar için doktorlarına vermek üzere genetik testler yaptırıyor. Ne var ki, New England Araştırma Raporları Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre bu testlerin tedavi üzerine bir etkisi olmayabilir. Araştırmanın yazarlarından birisi bunu etkili olmadığını hatta zararlı bile olabileceğini belirtiyor.

Bu testlere neden başvurulduğunu anlamak çok zor değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde her beş kişiden biri zihinsel hastalıklardan muzdarip ve çoğu uygulanan tedavi yöntemlerini yararlı bulmuyorlar. Durum böyle olunca da, genetik testler göz önünde bulundurularak verilecek ilaçların daha doğru olacağı kanısı oluşuyor.

Genetik teste göre ilaç almanın yararı, deneme yanılma yöntemine gerek kalmaması.Ekibin raporuna göre geçtiğimiz üç yılda 600 bin kişiden daha fazlası genetik testlere başvurdu. Ancak gelişmekte olan bu alan henüz net tespitler yapamıyor. Bu yüzden de doktorların verdiği ilaçlar yine işe yaramayabiliyor veya hasta için tehlike oluşturabiliyor. Bir de konu zihin olunca tehlikenin boyutu daha da artıyor.

Araştırmayı yürüten Besin ve İlaç İdaresi, bu testlerin kontrollü yapılması taraftarı. Böylece, günün birinde, genetik testlerin psikiyatrik tedavilerde kilit rol oynayabileceğini düşünüyorlar. Ancak şuan için bunun sadece “bilimkurgu” olduğunun altını çiziyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz