Genleriniz Kilo Vermenizde Etkili Olabilir!

0

12688183_1117865468225540_4930584319607905244_n

ABD’de her üç kişiden biri obez kategorisine dahil. Bu da doktorlar ve halk sağlığı çalışanları için çanların çalması demek. Spor, ilaçlar, sağlıklı beslenme hepimiz için işe yarıyor olsa da sadece yüzde beşimiz bunları uzun süreli gerçekleştiriyor. Ancak yeni yayınlanan bir araştırmaya göre, bazılarımız için kilo vermek gerçekten zordur, bunun sebebi ise genlerimiz.

Son yıllarda obezite ve genler arasındaki ilişki uzunca tartışıldı, araştırıldı. Elbette obez yapan “bir gen” yok. Ancak obeziteye sebep olan bazı süreçleri tetikleyen “genler” mevcut.

Bu genleri anlamak için birçok biyoteknoloji ürünü bir araya getirildi. Genetik probleme sahip olan ve olmayan insanlardan oluşan iki farklı grup arasında yapılan bu deneylerde, genetik probleme sahip bireylere uygulanan diyetlerin daha etkili olduğu, ayrıca kişinin de kendisinin “hasta” olduğunu kabul ettiği gözlemlendi.

Ekip yakın zamanda bu algoritmaların düzenleneceği ve kişiye göre diyetler uygulanabileceği müjdesini veriyor.

ABD’de obezite oranı yüzde 35lerde ike Türkiye’de bu oran yüzde 15. Ancak son yıllarda ülkemizde de obezite oranı artıyor ve bu haberlere bizlerin de kulak vermesi gerekiyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz