Gerinmek, Yüksek Tansiyonu Düşürme Bakımından Yürümekten Daha İyi Olabilir

0
Benn McGuinness/Unsplash

Yeni yılda ister gündelik adım sayınızı artırmaya karar vermiş olun, ister biraz ağırlık kaldırmak isteyin; gündelik faaliyetlerinize biraz gerinme hareketi eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Yapılan yeni bir araştırmada gerinmenin, hipertansiyonlu kişilerde yüksek tansiyonu düşürme bakımından tempolu yürüyüşten daha etkili olabileceği öne sürülüyor.

Kanada’daki Saskatchewan Üniversitesi’nde biyomekanik ve insan hareketi (kineziyoloji) üzerinde çalışan Phil Chilibeck, “Herkes, gerinmenin sadece kasları esnetmekle ilgili olduğunu düşünüyor” diyor.

“Fakat kaslarınızı esnettiğinizde, atardamarlar da dahil olmak üzere kasa giden tüm damarları da esnetiyorsunuz.”

Atardamarlarınızdaki sertliği azaltan ve kan dolaşımına karşı direncin düşmesi anlamına gelen bu durum, tansiyonun azalmasıyla da sonuçlanabilir.

Yüksek tansiyon, küresel çapta bir numaralı ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarında önde gelen bir tehlike etmeni.

Zor olabilmesine karşın, insanların tansiyonlarını düşürmek için yapabilecekleri bir sürü şey var; tuz alımını azaltmak, alkolü azaltmak veya aile ile arkadaşlarla zaman geçirmek gibi…

Ayrıca, bu listeye gerinme egzersizlerini de ekleyebiliriz.

Hayvanlarda ve insanlarda yapılan önceki çalışmalar, gerinmenin kaslara ve dokulara giden kan akışını nasıl iyileştirebildiğini göstermiş. Bir çalışmada da gerinmenin, (normal tansiyonlu) kadınların hamilelik sırasında tansiyonlarını düşürmeleri bakımından yürümekten daha etkili bir yöntem olduğu bulunmuş.

Clare Watson/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz