Gezegenin Enerji ve Nakliyat Sistemlerinin Gerçek Maliyeti

0
Fotoğraf: Matthew Henry/Unsplash

Sussex Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Hanyang Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların yürttüğü yeni bir çalışmaya göre, dünyanın enerji ve nakliyat sektörlerinin topluma, çevreye ve sağlığa yönelik gizli maliyetleri, gezegenin tüm ekonomik çıktısının çeyreğinden fazlasına eşit.

Profesör Benjamin K. Sovacool ve Profesör Jinsoo Kim tarafından yürütülen analize göre dünya çapındaki enerji ve nakliyat sektörlerinin birleşik dışsallıkları, ortalama 24,662 trilyon dolarlık tahmini bir bedele eşdeğer; yani küresel Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın %28,7’sine denk.

Çalışmada iklim değişimi, hava kirliliği ve arazi tahribatı gibi günümüzde hesaba katılmayan ekonomik etkiler dikkate alındığında; kömürün gerçek maliyetinin mevcut fiyatların iki katından daha fazla olması gerektiği bulunmuş.

Çalışmanın yazarlarına göre araştırma, dünya enerji sistemlerinin sergilediği piyasa fiyaskosunun altını çiziyor. Energy Research & Social Science bülteninde yayımlanan araştırmada bulunanlara göre, neredeyse üretim maliyetlerine eşdeğer sosyal maliyetlerin dahil edilmesiyle gerçek masrafların hesaba katılması, fosil ve nükleer yakıtla çalışan pek çok enerji santralini ekonomik yönden olanaksız hale getiriyor. Hatta rüzgar, güneş, hidroelektrik ve diğer yenilenebilir enerji sistemleri bile kendi gizli maliyetlerini barındırıyor.

Neil Vowles/Sussex Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz