Giyilebilir Işıklı Bant Derinizin Altını Görüyor

0

Egzersiz izleyicinizi çekmeceye kaldırmaya hazır olun. Bu yapışkan bant inceliğindeki kalp ritim sensörü akıllı saatlerimizi arkaik dönemden çıkmış gibi gösteriyor.

Jeonghyun Kim ve çalışma arkadaşları, bu esnek ve çıkarılabilir devreleri deriye yapıştırıp topladığı verileri akıllı aygıta yolluyor. Bu bant; kalp ritmi, kandaki oksijen seviyesi ve UV radyasyona maruz kalma süresini herhangi bir pil ya da kablo olmadan gösteriyor. Bunun yerine, LED ışıkları aktifleştirmek için Android ve Apple Pay’in çalıştığı gibi yakın alan iletişimine bağlı kablosuz iletilen güç kullanıyor. Bu ışıklar deriye nüfuz ederek yakındaki cihaza veri gönderen optoelektronik sensörleri yansıtıyor.

Bu LED’ler nabza duyarlı flaş ile programlanabiliyor, kızılötesi spektrumlu ışıklar kandaki oksijen seviyesi ile karşılıklı iletişimde olacak şekilde ayarlanabiliyor ya da deri rengi değişimi ile sinyal verebiliyor. Bandın içine gömülü UV ışınlarına duyarlı malzeme ile ışığın nasıl saçıldığı ve deriye absorbe edildiği tespit edilebiliyor.

Bu, giyilebilir tıp dünyasında hafif ve kesintisiz bir aydınlanma olabilir.


Ceren Kımna

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz