Gökkuşağını Daire Şeklinde Görebilir miyiz?

0
859
Fotoğraf: Stainless Images/Unsplash

Gökkuşağı, havadaki su damlacıklarının doğru yer ve zamanda bir araya gelerek Güneş’ten gelen ışığı yansıtmaları sayesinde oluşan büyüleyici güzellikte bir doğa olayı.

Fakat ne zaman bir gökkuşağı görsek, damlacıklar mutlaka bir daire şeklini alacak gibi dizilmiş oluyor. Ancak yerden baktığımızda bu dairenin yarısını; yani ufuk çizgisinin üstünde kalan bölümünü görüyoruz.

Gökkuşağı gördüğünüz zaman Güneş’in ne kadar yüksekte olduğuna bakın. Bu sayede, oluşan yay şeklindeki yapının ne kadarını göreceğinizi belirleyebilirsiniz. Güneş ne kadar alçakta olursa, gökkuşağının tepe kısmı da o kadar yüksekte olur.

Eğer yeterince yukarı çıkarsanız, bazı gökkuşaklarının ufkun altına kadar devam ettiğini ve deniz seviyesinin yakınlarına kadar ulaştığını görürsünüz. Dağcılar bazen bu tip gökkuşaklarının daha büyük bir kısmını görüyor. Fakat yüksek bir dağ bile dairenin tamamını gösterecek kadar yüksek olmayabilir.

Pilotlar bazen tam daireli gökkuşakları gördüklerini aktarıyor. Bu gökkuşaklarını yolcu penceresinden görmek zor olabilir ancak pilotlar en ön kısımda olduklarından çok daha iyi görürler.

 

 

 

 

Popular Science Türkiye arşivinden.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here