Google’dan Yeni Açık Kodlu İşletim Sistemi

0
Küpe çiçeği

Küpe çiçeği

Dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemi Google’a ait, dünyadaki akıllı telefonların %80’inde Android çalışıyor. Gartner’a göre sadece geçen yıl satılan akıllı telefon, tablet ve kişisel bilgisayarların %54’ünü Android cihazlar oluşturuyor.

Şimdi ise arama motoru firması Fuchsia adında tamamen yeni bir ürün çıkartıyor. Henüz tamamlanmamış olan işletim sistemi GitHub’da görücüye çıkartıldı. Ürünün hem akıllı telefonlarda hem de geleneksel masaüstü bilgisayarlarda çalışacağı vaat ediliyor. Fuchsia Google’ın hiç günışığına çıkartmayı düşünmediği bir proje bile olsa, firmanın Chrome ve Android işletim sistemleri arasında bir köprü olabilir.

Magenta olarak adlandırılan yeni işletim sisteminin çekirdeği, Linux’tan türetilmemiş, özel olarak yazılmış bir program kodu. Bu kod özellikle hızlı işlemcili, belirsiz miktarda bellek ve isteğe bağlı olarak değişebilen sayıda çevre birimleri olan ve sürekli işlem yapan cihazlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş. Yani bu cihaz aslında kamera, klavye, mikrofon, v.b. kullanan herhangi bir bilgisayar ya da akıllı telefon olabilir.

Android Police web sitesine göre Magenta çekirdeği modern bilgi işlem ilkeleri olarak kabul edilen kullanıcı profilleri ve güvenlik önlemlerini de destekliyor.

Hacker News sitesinde yer alan bir sohbette, sözde bazı Google çalışanları Fuchsia’nın açık kod olması kaçınılmaz olduğu için kodu geliştirirken yayınlamaya karar verdiklerini belirttiler. Sonunda kodun uygun bir şekilde dosyalayarak duyurulacağı, yakın zamanda da Rapberry Pi 3’ü destekleyeceği belirtiliyor.

Bu aşamada henüz pek fazla bilgi bulunmamakla birlikte, Google’ın eski açık kaynaklı kodları Fuchsia ile ilgili gelişmelerin izlenmeye değer olduğunu düşündürüyor.


Serpil Erol

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz