Google’ın Yeni Yapay Zekası, Fotoğrafları Yakınlaştırıp Netleştiriyor

0
181
Google Araştırma

Ana karakterin bir görüntüyü yakınlaştırıp sonuçları iyileştirmek istediği (bir yüzü, araba plakasını veya diğer önemli bir detayı ortaya çıkardığı) bilim kurgu filmlerini veya televizyon programlarını görmüşsünüzdür. Şimdiyse Google’ın yayınım modelleri şeklinde bilinen yapıya dayanan en yeni yapay zeka mimarisi, tam da böyle bir marifeti kotarabiliyor.

Bu sürecin üstesinden gelmek kolay değil çünkü gerçekte olan şey, diğer benzer görünümlü görüntülere dayalı olarak bir takım süper akıllı tahmin faaliyetleriyle kameranın aslında yakalamadığı görüntü detaylarının eklenmesi.

Google Araştırma

Google’ın doğal görüntü sentezi şeklinde adlandırdığı yöntem, bu özgün senaryoda süper görüntü çözünürlüğü adını taşıyor. Küçük, bloklu, piksellenmiş bir fotoğrafla işe başlıyor ve keskin, net, doğal görünümlü bir şey ortaya çıkarıyorsunuz. Asıl fotoğraf ile tamamen uyumlu olmayabilir ancak bir çift insan gözüne gerçek görünecek denli yakın.

Google, bu iş için esasında iki yeni yapay zeka aracı geliştirmiş. Bunlardan ilki SR3 veya Tekrarlı Düzeltme yoluyla Süper Çözünürlük adını taşıyor ve bir görüntüye gürültü ya da tahmin edilemezlik ekleyip, sonrasında süreci tersine çevirip bunları ortadan kaldırarak çalışıyor; tatil fotoğraflarınızı keskinleştirmeye çalışan bir görüntü editörü gibi.

Google Araştırma

İkinci araç ise CDM veya Art Arda Yayılım Modelleri. Google bunları, SR3’ün de dahil olduğu yayılım modellerinin yüksek kaliteli çözünürlük iyileştirmesine yönlendirilebildiği veri hatları şeklinde tanımlıyor. Geliştirme modellerini alıp daha büyük görüntüler çıkarıyor. Google buna yönelik de bir makale yayımlamış.

CDM faaliyet halindeyken. Google Araştırma

 

 

 

 

Yazar: David Nield/ScienceAlert. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here