Göz Kapağına Kontank Lensin Takılı Kaldığı Kadın, Bunu 28 Yıl Boyunca Fark Etmedi

0
2867

Kontakt (temaslı) lensler bazen can sıkıcı olabiliyor. Fakat, parmağınızı gözünüze bir sabahta üçüncü defa sokmak, neredeyse 30 yıl boyunca göz kapağında kontakt lensle yaşayan bu kadının yanında devede kulak kalıyor.

42 yaşındaki İngiliz kadının gözü, altı aydır biraz şiş ve sarkık durumdaymış. Kadın daha sonra İskoçya’nın Dundee kasabasındaki NHS Tayside Hastanesi’nin Göz Bölümü’ne sevk edilmiş.

Doktorlar Sirjun Patel, Lai-Ling Tan ve Helen Murgatroyd, neler olduğunu görmek amacıyla MRI taraması yapmışlar ve yaklaşık 6 milimetre çapında küçük bir kist bulmuşlar. Onu çıkarmak içinse bir ameliyat hazırlamışlar.

Araştırmacılar, tezde şöyle açıklıyor: “Eksizyonel ameliyat sırasında, üst forniksin yukarısında yer alan yumuşak doku içerisinde, kapsüllü bir kist bulundu”

“Daha önce göz kapağı veya göz kapağı kıkırdağında zedelenme meydana geldiğine yönelik hiçbir işaret yoktu. Çıkarma esnasında, kist yırtıldı ve sert bir kontakt lens çıkarıldı.”

“Yabancı cisim, çıkarma ve taşıma sırasında son derece kırılgandı. Daha sonra bunun bir RPG (gaz geçirimli katı) lens olduğu onaylandı” diye ekliyor araştırmacılar.

(Sirjhun Patel/ BMJ Case Reports)

Ancak kadın, gözünde bulunan türden katı kontakt lenslerden onlarca yıldır takmamıştı. Başlangıçta, lensin nereden gelmiş olabileceğine dair hiçbir fikri yoktu.

Araştırmacılar şöyle açıklıyor: “Soruşturmanın ilerleyen aşamasında, hastanın annesi, hastanın küçükken sol göz kapağının üst kısmına keskin olmayan bir cisimle darbe aldığını hatırladı”

“Hasta 14 yaşında badminton oynarken, sol gözüne bir badminton topu çarpmış. Hasta o zamanlar bir RGP kontakt lensi takıyormuş ve bu lens hiçbir zaman bulunamamış. Lensin gözden çıkarak kaybolduğu varsayılmış.”

Fakat bunun yerine, lensin göz kapağında kaldığı ortaya çıkmış. 28 yıl boyunca. Kontakt lens, bu noktada yerine epey alışmış olmalı.

Araştırmacılar, o zamanlar biraz şişlik olduğunu fakat şişliğin çok geçmeden kaybolduğunu belirtiyorlar; ayrıca ailenin, lensin hâlâ gözde olduğundan şüphelenmesi için hiç sebep yokmuş.

Hasta, o zamandan beri sert kontakt lenslerden takmamış. Bu yüzden takım, lensin yerleşmesine sebep olan şeyin, söz konusu badminton oyunu olduğu sonucunu çıkarmış.

Daha önce kaybettiğiniz bütün kontakt lensleri hatırlamaya çalışmaya başlamadan önce, bunun son derece nadir görülen bir tesadüf olduğuna ve hastaya da pek sıkıntı vermediğine dikkat edin.

Araştırmacılar bunun, göz travmasından sonra göz doktorlarının bu tür şeyleri kontrol etmesi yönünden iyi bir sebep olduğunu belirtiyorlar. Yoksa, siz de kendinizi 28 yıl sonra bir vaka raporunda bulabilirsiniz.

Araştırma BMJ Case Reports bülteninde yayınlandı.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here