Göz Yuvarınızın Yerini Sentetik Göz Yuvarları Alabilir!

0

Gözlerimiz çok karmaşıktır ve türden türe farklılık gösterecek şekilde özelleşmiştir. Evrimciler gözün birbirlerinden farklı olarak yaklaşık 50 kez evrimleştiğini düşünüyor. Darwin ise gözün evrimini “saçma” olarak değerlendirmiştir. Farklı ve karmaşık olmaları onların mükemmel olduğu anlamına gelmiyor ne yazık ki. Şöyle bir çevrenize bakın. Eminiz ki göz hastalığına sahip olan insanları sayamayacaksınız bile. Bundan dolayı İtalyan bir biyoteknoloji firması olan MHOX gözlerinizi sentetik olanlarla değiştirmenizi öneriyor.

“Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, bazı organlarımızı yenilemek ve geliştirmek çok yakın zamanda mümkün olacak” diyor projenin dizayncısı Filippo Nassetti, Dzeen dergisine.

Çalışılan konsepte Gözünüzü Geliştirin (Enhance Your Eye, ironik olarak da EYE) ismi verilmiş. Projenin fikri gibi adı da son derece yaratıcı değil mi! Tabii ki de sentetik göz farklı tip hücreler kullanılarak üç boyutlu yazıcılar ile yapıldı. Biliyoruz ki üç boyutlu yazıcılar çok sayıda organı oluşturabiliyor.

Şirket hastalara tek seçenek de sunmuyor, karşılarında seçebilecekleri üç farklı tip göz var: İyileştirilmiş, Geliştirilmiş, İleri seviye. İlk seçenek doğal göz gibi çalışıyor ve göz hastalığı bulunan kişilere nakledilmeye yarıyor. İkinci seçenek ise sadece görüşü geliştirmeye ve renkleri daha iyi ayırt etmeye yarıyor ve fotoğraf uygulamalarındaki gibi görüşü filtrelemeyi sağlıyor. Bu özellikleri kullanmak için ve ya filtre tipini değiştirmek için, nakli gerçekleştirilen bireylerin hap kullanmaları yetiyor. Üçüncü seçenek ise bilim kurgu filmlerini aratmayacak cinsten: Göz kişinin gördüklerini kayıt edebiliyor ve Wi-Fi aracılığı ile bunları sosyal medyada paylaşabiliyor. EYE’ı kullanmak için yapmanız gereken tek şey kendi gözünüzü ameliyat yardımı ile yerinden aldırmak.

04_mhox_eye
İyileştirilmiş, Geliştirilmiş, İleri Seviye

EYE projesinin 2027 yılına kadar pazara çıkması bekleniyor fakat firma henüz projenin detayları hakkında bilgi vermeye başlamadı. Ayrıca, üç boyutlu yazıcılar ne kadar karmaşık olsa da bir göz yapmak için çok uüraşılması gerekiyor. EYE projesi bizleri de çok heyecanlandırdı, hislerinizi anlayabiliyoruz fakat göz gibi kompleks bir organı oluşturmanın zorluğu bu sentetik gözü kullanmak isteyenlere sayısız engel çıkarabilir hatta kullanmak imkansız bile olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz