Grip Aşısı, Daha Hafif ve Daha Seyrek Komplikasyonlu COVID Vakalarıyla İlişkili

0
91
Fotoğraf: FatCamera/iStock

Yapılan yeni bir çalışmaya göre geçtiğimiz grip mevsiminde grip aşısı olan kişilerin salgın başladığı zaman COVID-19’a yakalanma olasılıkları önemli miktarda düşük olmuş. COVID-19 testi pozitif çıkan kişiler de, eğer grip aşısı olmuşlarsa daha seyrek komplikasyon yaşamışlar.

Araştırmanın yazarlarından Dr. Marion Hofmann Bowman, grip mevsimi hız kesmeye başlıyor olabilse de, yeni bulgular sebebiyle hastalarına grip aşısı önermeye devam ettiğini söylüyor.

Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi Frankel Kalp Damar Hastalıkları Merkezi’nde yardımcı dahiliye profesörü ve kalp doktoru olan Hoffman, “Bu durum özellikle insanların aşı tereddütleriyle uyumlu. Belki de bu yıl grip aşısı olmak, yeni COVID-19 aşısına yönelik bazı endişeleri hafifletebilir” diyor.

Araştırmacılar, 2020 yılının Mart ile Temmuz ayı ortası arasındaki dönemde Michigan Tıp Fakültesi’ne COVID-19 testi yaptırmaya gelen 27.000’den fazla hastanın tıbbi kaydını incelemiş. Buna göre geçen yıl grip aşısı olan yaklaşık 13.000 kişinin %4’ü pozitif çıkmış. Grip aşısı olmayan 14.000 kişinin ise yaklaşık %5’inde COVID-19 çıkmış. Aradaki bu ilişkinin; etnisite, ırk, cinsiyet, yaş, VKE, sigara içme durumu ve eşlik eden pek çok hastalığın da yer aldığı diğer değişkenlere göre ayarlandıktan sonra bile önemli oranda devam ettiği görülmüş.

Grip aşısı olan kişilerin hastaneye kaldırılma olasılığı da önemli miktarda düşük olmuş. Fakat araştırmacılar, iki grup arasındaki ölüm oranlarında kayda değer bir farklılık bulamamış. Çalışmadaki kimse, iki enfeksiyonda da aynı anda pozitif çıkmamış.

Bu ilişkinin altında hangi mekanizmaların yattığı ise henüz bilinmiyor.

Haley Otman/Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here