Grip ve Kalp Sağlığı Arasında Şaşırtıcı Bağlantı

0
Fotoğraf: PeopleImages/iStock

Eğer kalp hastalığınız veya kalp hastalığına dönük risk etmenleriniz varsa, kalp krizi ve inme tehlikesinin yükseldiğini zaten biliyorsunuzdur. Peki gribe yakalanmanın ciddi ve hatta ölümcül bir kalp hastalığı olayının tehlikesini önemli derecede artırabileceğini biliyor muydunuz? Ya da grip aşısı olmanın, mevsimsel virüsü kapsanız bile bu tehlikeyi önemli derecede azaltabileceğini?

Yıllık grip aşısı oranlarına bakılırsa, muhtemelen hayır; özellikle de 65 yaş altındaysanız… Houston Metodist Hastanesinde yapılan ve Journal of the American Heart Association bülteninde yayımlanan bir çalışmaya göre kalp hastalığı olan Amerikalılar, grip kaynaklı yüksek ölüm oranları ve komplikasyonlara rağmen her yıl düşük seviyede aşı olmaya devam ediyor.

65 yaşından küçük olan kalp hastası Amerikalıların grip aşısı olma oranı, kalp hastası olan daha yaşlı yetişkinlere (%80) kıyasla %50’den daha düşük.

Makalenin baş yazarı ve Houston Metodist Hastanesinde dahiliye uzmanı olan Dr. Priyanka Bhugra, “Görünüşe göre yüksek tehlike koşulları taşıyan daha genç yaştaki Amerikalılar, grip aşısı olmanın önemini kavrayan yaşlı emsalleriyle aynı bilgilere sahip değil” diyor. “Emeklilik yaşına ulaşsınlar ya da ulaşmasınlar, kalp sorunları bulunan kişilerin inflüenzayla ilişkili kalp komplikasyonlarına karşı özellikle savunmasız olduğu düşünüldüğünde, durumun tehlikeli olduğu görülüyor.”

Gribin akciğerlerde zatürre, bronşit ve bakteriyel enfeksiyon gibi ciddi solunum belirtilerine yol açabildiği iyi biliniyor. Virüsün kalp üzerindeki etkilerinin ayrıştırılması ise daha zor olmuş. Bunun bir sebebi de, pek çok hastanın kalp hastalığı olaylarına karşı halihazırda bilinen bir yatkınlık taşıması. Diğer bir sebebi ise kalp hastalığı olaylarının çoğu zaman gribin başlangıcından haftalar sonra meydana gelmesi.

 

 

 

 

Yazar: Eden McCleskey/Houston Metodist Hastanesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz