Grönland’daki Olağanüstü Erime, Küresel Sel Tehlikesini Artırıyor

0
Fotoğraf: Leeds Üniversitesi

Yeni bir araştırmaya göre küresel ısınma, Grönland’daki olağanüstü erime olaylarının son 40 yılda giderek şiddetlenmesine ve dünya çapındaki deniz seviyelerinin yükselerek sel tehlikesinin artmasına yol açtı.

Sadece son on yılda, 3,5 trilyon ton buz eriyerek ada yüzeyinden okyanusa aktı.

Bu miktar, İngiltere’nin tamamının yaklaşık 15 metrelik erime suyuyla kaplanması veya New York şehrinin tamamının 4500 metre civarı suyla kaplanması için yeterli.

Leeds Üniversitesi öncülüğünde yürütülen yeni çalışmada, yüzeysel buz tabakası akışı şeklinde adlandırılan bu olgu ilk defa uydu verisi kullanılarak uzaydan gözlemleniyor.

Beş gün önce Nature Communications bülteninde yayımlanan bulgular, Grönland’daki yüzeysel erime suyu akışının son 40 yılda %21 arttığını ve yazdan yaza %60 daha kararsız hale geldiğini ortaya seriyor.

Leeds Üniversitesin Kutup Gözlemi ve Modelleme Merkezinde araştırma görevlisi olan baş yazar Dr. Thomas Slater şöyle aktarıyor:

“Dünya’nın diğer kısımlarında da gördüğümüz üzere Grönland, olağanüstü hava olaylarındaki artışa karşı da savunmasız.

“İklimimiz ısındıkça, Grönland’daki bu olağanüstü erime örneklerinin daha sık yaşanacağı tahmin ediliyor; bu gibi gözlemler, iklim modellerini iyileştirmek ve bu yüzyılda neler olacağını daha iyi tahmin etmek bakımından önemli bir adım.”

Kutup+ Yüzey Kütle Dengesi Elverişlilik projesi kapsamında Avrupa Uzay Ajansının (ESA) sermaye sağladığı çalışmada, ESA’nın CryoSat-2 uydu görevinden alınan ölçümler kullanılmış.

 

 

 

 

Kaynak: Leeds Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz