Güneş Enerjisini Aylar; Hatta Yıllar Boyunca Depolayabilen Yeni Malzeme

0
Lukáš Vaňátko/Unsplash

Gezegenimize yenilenebilir enerji sağlama konusunda daha iyi hale gelmek istiyorsak, bu enerjiyi ihtiyaç duyulana kadar depolamalı ve bunu daha verimli şekilde yapmalıyız. Şimdiyse bilim insanları, bize tam da bunu sağlayacak özel bir malzeme belirlemişler.

Metal-organik kafes (MOF) şeklinde bilinen bu malzemede, karbon temelli moleküller metal iyonlarını birbirine bağlayarak yapılar oluşturuyor. MOF’ların en önemli özelliklerinden biri de gözenekli olmaları ve bu sayede diğer ufak moleküller ile alaşım malzemeler oluşturabilmeleri.

Araştırma takımı da bunu yapmış ve ışık emici azobenzen bileşeninin moleküllerini ilave etmişler. Oluşturulan nihai alaşım malzemesi, morötesi ışından gelen enerjiyi en az dört ay boyunca oda sıcaklığında saklayıp yeniden yayabiliyormuş. Işığa tepki veren çoğu malzemenin birkaç gün veya hafta çalışabildiği düşünüldüğünde, yeni keşif büyük bir gelişme niteliği taşıyor.

İngiltere’deki Lancaster Üniversitesi’nde çalışan malzeme kimyacısı John Griffin şöyle aktarıyor: “Bu malzeme biraz, el ısıtıcılarda ısı oluşturmak için kullanılan faz değişim malzemeleri gibi davranıyor”

“Fakat el ısıtıcıların yeniden yüklenmesi için ısıtılması gerekiyor. Bu malzeme ise doğrudan Güneş’ten serbest enerji yakalıyor.”

Azobenzen, bir foto anahtar şeklinde davranıyor; yani ışık veya ısı gibi harici bir uyarana tepki veren moleküler bir makine gibi. Bu moleküller MOF gözenek kafesinde kalırken, morötesi ışık altında şekil değiştiriyor ve enerjiyi etkili biçimde depoluyor.

Alaşımlı MOF malzemesine ısı uygulanınca, enerjide kendini ısı şeklinde dışarı veren hızlı bir yayılma meydana geliyor ve bu ısı, daha sonra diğer malzeme veya cihazların ısıtılmasında kullanılabiliyor.

Malzeme ticari yönden hazır hale gelmeden önce biraz daha çalışma yapılması gerekse de; nihayetinde arabaların ön camlarındaki buzların eritilmesinde, evler veya iş yerleri için ilave ısıtma sağlanmasında veya elektrik şebekesinin dışında kalan konumlarda bir ısıtma kaynağı şeklinde kullanılabilir. Bunun gibi foto anahtarlar, veri depolama ve ilaç iletiminde de kullanım alanı bulunuyor.

David Nield/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz