Güneş Isısını Enerjiye Çeviren Pil!

0

mit-solar-thermal-1-press

Gezegenimiz için hem aydınlatma hem de ısı sağlayan Güneş, olmazsa olmaz enerji kaynağımızdır. Biz bu sabit güç kaynağını güneş panelleri kullanarak; ışık enerjisini elektrik enerjisine çevirmede kullanıyoruz. Ancak şu an, MIT araştırmacıları Güneş’ten daha da fazla faydalanabilecekleri bir fikir üzerindeler.

Bu hafta Nature Energy dergisinde yayımlanan bir makalede araştırmacılar STPV adında, çalışan bir termofotovoltaik cihazı tanıttılar. Cihaz güneşten aldığı ışığı ve ısıyı, sahip olduğu tabakayla yeniden ışık olarak yansıtıyor. Yansıtılan ışık, tabakasına bitişik bir başka güneş pili tarafından yakalanıp güce çevriliyor. Cihaz tarafından yayılan ışığın dalga boyu güneş pili için en uygun dalga boyuna göre ayarlanarak pilin en yüksek verimde çalışması sağlanıyor. Geleneksel güneş pilleri sadece ışığı elektriğe dönüştürerek ısı enerjisini kullanmazlar.

Isı sürekli olarak israf edilen bir enerji türüdür. Dünyanın dört bir tarafındaki araştırmacılar israf edilen enerjileri yakalayıp kullanılabilir hale getirmek için yeni malzemeler ve metotlar araştırmakla meşguller. Teorik olarak bu yeni yöntem ile güneş pillerinde üretilen alan başına güç miktarı iki katına çıkartılabilir. Yakın zamanda komşunuzun çatısında bu yöntemi görmeyi beklemeyin. Araştırmacılar hala laboratuvar ölçeğinden güneş enerjisi çiftliği boyutuna geçmeye çalışıyorlar. Cihazın geliştirilmesi ile ilgili videoya göz atabilirsiniz.


Serhan Tanrısınıbilir

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz