Güney Florida’da Ağaçlardan İguana Düşüyor

0
633

O kadar soğuk.

Palm Beach Post gazetesinde köşe yazarı olan Frank Cerabino, Perşembe günü uyandığında havanın 4.44 derece Celsius olduğunu gördü ve Boca Raton’daki havuzunun yanında uzanan “donmuş bir iguana” ile karşılaştı.

Muhtemelen pek çok insanın yapacağı şekilde karşılık verdi: Sosyal medyada bir fotoğraf paylaştı. Ardından, “Ne yapmalıyım?” diye düşünüp taşındığını söylüyor New York Times‘a.

Modern tarihte Doğu Kıyısında yaşanan en güçlü kış fırtınalarından biri, şehirleri kar ve karla karışık yağmur ile vurarak okulları ve iş yerlerini kapanmaya zorladı, binlerce uçuşu iptal ettirdi.

Güney Florida’da ise gökten “iguana yağdı“.

Florida Balıkları ve Doğal Yaşamı Koruma Kurulundan Kristen Sommers, yeşil iguanaların, çoğu sürüngen gibi soğukkanlı hayvanlar olduklarını ve bu yüzden hava sıcaklığı belirli bir seviyeye düştüğünde bu hayvanların hareketsiz hale geldiklerini söylüyor.

10 derecenin altında miskin hale geliyorlar. Sommers, sıcaklık 4 derecenin altına indiğinde kanlarının daha yavaş hareket ettiğini söylüyor.

Ağaçlarda oturmayı seviyorlar ve “hava yeteri kadar soğuyunca aşağı düşüyorlar.”

Bu yeni bir olay değil (2008 ve 2010 yıllarında benzer haberler vardı) ancak sık sık da olmuyor.

“Gerçekte Güney Florida bu kadar soğuk olmuyor. Bu kadar sık ve uzun şekilde de soğuk olmuyor ve söz konusu durumla sık sık karşılaşmıyorsunuz.”

Peki insanlar yere düşen bir iguana gördükleri zaman ne yapmalı?

Cerabino, New York Times’a iguanayı bir havuz kepçesiyle dürttüğünü söylüyor.

“Hareket etmedi” diyor Cerabino. “Fakat muhtemelen hâlâ yaşıyordu. Tecrübelerime göre ölmeleri biraz uzun sürüyor.”

CBS12 News kanalında muhabir olan Maxine Bentzel, “iguanaları Güneş’e koyarsanız büyük olasılıkla düzelirler” diyor.

Uzmanlar ise bunu yapmamanızı tercih ediyorlar.

Sommers, sürüngenlerin ısındıkları zaman korkabileceklerini söylüyor.

“Doğada yaşayan her hayvan gibi kendini savunmaya çalışacaktır” diyor.

Şimdi de eğitici öyküler var.

Miami Hayvanat Bahçesi’nden Ron Magill, 2010 yılında WPLG TV’ye konuşarak, uyuyan iguanaları toplayan ve onları kamyonetinin arkasına atan bir adamdan bahsetmişti. Hayvanlar sonra uyanmışlar.

“Bu şeyler birdenbire canlanmış, adamın sırtında emeklemeye başlamışlar ve az kalsın bir kazaya sebep oluyorlarmış.”

2010 yılında iguanalar için durum çok daha kötüydü. Sun Sentinel’ın bildirdiğine göre Güney Florida’da sıcaklıklar sıfırın altına kadar düşmüş.

“Mahallelerde, ağaçlardan verandalara ve havuz teraslarına pat diye düşen iguanaların yere çarpma sesleri yankılanıyordu” diye yazıyor Sun Sentinel gazetesi muhabiri David Fleshler.

Diğer hayvanlar gibi, o yıl birçok iguana ölmüştü.

Balıkları ve Doğal Hayatı Koruma Kurulu, Palm Beach Post gazetesine verdiği bir demeçte, “Birçok piton yılanının öldüğü ve Everglades sulak alanında yüzer halde bulunduğu bildirilmişti” demiş.

Ölümler, hem düşük sıcaklıklardan hem de havanın uzun süre çok soğuk olmasından kaynaklanmış.

İguana popülasyonu o zamandan bu yana eski haline gelmiş ve bölge sakinleri bu duruma şaşırmış.

Sommers şöyle söylüyor: “Doğal yaşamda iguanalar ile anlaşmazlık yaşayan insanlar bizi daha fazla arıyordu. … Bunlar, evlerinin avlusundaki iguanalardan hoşnut olmayan insanlardı ve kuzeye doğru gittikçe bu kişilerin sayısı artıyordu.”

Sun Sentinel‘a göre iguanalar, Florida’ya evcil hayvan olarak getirilmişlerdi ve evden kaçtıkları veya sahipleri tarafından özgür bırakıldıkları zaman ilk önce 1966 yılında Mimai-Dade ilçesine, ardından 1995 yılında Keys adalarına gitmişler, daha sonra 2001 yılında Broward ilçesine, 2003 yılında ise Palm ilçesine yerleşmişlerdi.

Doğu Kıyısının bazı bölgelerinde sert esen kış fırtınası, soğukta ölüme terkedilen köpeklerin görülmesiyle birlikte hayvan kurtarma derneklerini ve yerel yetkilileri harekete geçirerek, evcil hayvanlara sığınak sağlanması için uyarılar yapmaya yönlendirdi.

Güney Florida’da sıcaklıkların düşmesi, deniz kaplumbağalarını, deniz ineklerini ve diğer hayvanları da etkiledi.

“Ani soğuklar olduğunda, yarasalar bazen ağaçlardaki tüneklerinden düşüyorlar” diyor Sommers.

Sommers, sosyal medyada yere düşen iguanaları duyduğunu ancak kuruluşa hiç haber gelmediğini söylüyor.

“Ağaçlardan düşen iguanalar hakkında çağrı yapılmadı. Bu durum, her yıl gördüğünüz türden bir şey değil” diyor.

Fakat havalar da normal değil.

Ulusal Hava Hizmeti, Perşembe günü Güney Florida’nın bazı bölgeleri için bir don uyarısı yayınladı. Sun Sentinel‘a göre, bölgedeki sıcaklıklar 2010 yılının Aralık ayındaki ani hava soğumasından beri en soğuk seviyede olacak.

 

 

 

 

The Washington Post

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here