Hafif COVID-19 Belirtileri, Diğer Eski Koronavirüs Enfeksiyonlarıyla Bağlantılı Olabilir

0
132
Fotoğraf: PeopleImages/iStock

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan araştırmacıların yürüttüğü yeni bir çalışma, COVID-19’lu kişilerin bağışıklık sistemlerindeki belli hücrelerin mevsimsel koronavirüslerle olan önceki karşılaşmaları “hatırlaması” halinde, bu kişilerin daha hafif belirtiler yaşayabileceğini gösteriyor. Mevsimsel koronavirüsler, çocukların yaklaşık çeyreğinde soğuk algınlığına (nezle) sebep oluyor.

Bilim insanlarının vardığı karara göre bu bağışıklık hücreleri, COVID-19’dan sorumlu SARS-CoV-2 koronavirüsünün daha nazik kuzenleriyle halihazırda tanışmış olmaları halinde daha donanımlı oluyor ve SARS-CoV-2’ye karşı karşı hızla harekete geçebiliyorlar.

Bulgular, özellikle çocuklar olmak üzere bazı insanların SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı neden diğerlerinden çok daha dirençli göründüğünü açıklamaya yardımcı olabilir. Çalışmanın sonuçları ayrıca, en şiddetli COVID-19 belirtilerinin kimlerde gelişebileceğinin tahmin edilmesini de mümkün kılabilir.

Katil T hücreleri adı verilen söz konusu bağışıklık hücreleri kanda ve lenf bezinde gezerek, dokulara park ediyor ve yerleşik hücrelerde üst arama işlemleri gerçekleştiriyor. 5 gün önce Science Immunology bülteninde çevrim içi yayımlanan çalışmaya göre hastalığı en kötü geçiren COVID-19 hastalarından alınan katil T hücreleri, nezleye sebep olan koronavirüslerle daha önce pek karşılaşmamış gibi görünüyor.

Bruce Goldman/Stanford Tıp. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here