Hafif COVID-19 Vakalarının Yüzde 86’sı Koku Duyusu Kaybı Yaşadığını Söylüyor

0
Battlecreek Coffee Roasters/Unsplash

Koku duyusunun azalması ve koklama işlevinin bozulması, COVID-19’un en yaygın belirtilerinden bir tanesi. İki gün önce Journal of Internal Medicine bülteninde yayımlanan bir çalışmada, bu belirtinin yaygınlığı ve çeşitli derecelerde COVID-19 geçiren hastalardaki iyileşme süreci incelenmiş.

Avrupa’daki 18 hastaneden 2.581 hasta üzerinde yapılan çalışmada, hafif COVID-19 vakalarında hasta tarafından belirtilen koklama bozukluğu oranının %85,9; orta dereceli vakalarda %4,5 ve şiddetli-ciddi vakalarda ise %6,9 olduğu görülmüş. Hastaların belirttiği koklama bozukluğunun ortalama süresi 21,6 gün olmuş fakat etkilenen hastaların yaklaşık dörtte biri, koku duyularının kaybolduktan 60 gün sonra geri gelmediğini aktarmış.

Yapılan nesnel klinik değerlendirmelerde, hafif COVID-19 vakalarının %54,7’sinde ve şiddetli-kritik COVID-19 vakalarının ise %36,6’sında koklama bozukluğu belirlenmiş. 60 gün ve 6 ayda, bu hastaların sırasıyla %15,3’ü ve %4,7’sinin koku duyusu nesnel olarak geri gelmemiş.

Çalışmaya önderlik eden ve Paris Saclay Üniversitesi’nde çalışan Dr. Jerome R. Lechien şöyle aktarıyor: “Koklama bozukluğu, hafif COVID-19 vakalarında orta ila şiddetli vakalara kıyasla daha yaygındı ve hastaların %95’inde, enfeksiyon sonrasındaki 6 ayda koku duyusu geri geldi.”

Wiley. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz