Hamam Böceklerinin de Kişilikleri Var

1
Fotoğraf: Erik Karits/Unsplash

Özgür Brüksel Üniversitesinde çalışan araştırmacılar, hamam böceklerinin özgün kişilikleri olduğunu ve hatta farklı karakter özellikleri sergilediğini keşfetmiş. Araştırmacıların bu keşfi, hamam böceklerinin neden bu kadar iyi hayatta kalabildiklerini ve yaşanması zor ortamlara uyum sağlayabildiklerini açıklamaya yardımcı olabilir.

Bulgulara göre hamam böceklerinin, termit ve karıncalar gibi diğer böceklerden farklı olarak kendilerine ait benzersiz kişilikleri var. Bu böcekler, cesaret ve çekingenlik gibi kişilik özellikleri de sergileyebiliyorlar. Bulgular ayrıca hamam böceklerinin zannettiğimizden daha akıllı böcekler oldukları anlamına da geliyor.

Bilim insanları, çalışma kapsamında üç ay boyunca yaklaşık 300 Amerikan hamam böceğini (Periplaneta americana) incelemişler. Araştırmacılar grup dinamiklerinin yanısıra, böceklerin kişisel tercihlerinin de hayvanların davranışları üzerinde nasıl bir etki meydana getirdiğini merak etmiş. Hamam böcekleri üzerinde çalışmaya karar vermelerinin sebebi ise hamam böceklerinin hızlı karar verme becerileriymiş. Kapıdan yavaşça içeri girip bu böceklerden birine terlik fırlatmayı denemiş olanlar bu beceriyi iyi bilir.

Baş araştırmacı Isaac Planas, “Hamam böcekleri basit hayvanlar fakat sahip oldukları az miktarda bilgi ve etkileşimle, karmaşık bir karar verebiliyorlar” diyor.

Yapılan deneylerin her birinde, 16 hamam böceğinin arkasına küçük mikroçipler bağlanmış ve böcekler parlak ışık altındaki alana bırakılmışlar. Alanda, karanlığı seven böcekler için sığınak sağlayan iki tane yuvarlak “siper” varmış. Hamam böceklerini üç saat boyunca yalnız bırakan araştırma takımı, mikroçipler aracılığıyla böceklerin davranışlarını izlemiş. Hamam böceklerinin ışıktan nefret ettikleri ve grubun sunduğu korumaya sığındıkları bilindiğinden, bir hamam böceği siperin altına sığındığı zaman geri kalanların da hemen aynı şeyi yapacağını düşünebilirsiniz. Fakat araştırmacılar, hamam böceklerinin saklanacak yer ararken geçirdiği sürenin önemli oranda değişiklik gösterdiğini bulmuşlar.

Hamam böceklerinin her biri, aynı alanda bir hafta boyunca üç defa test edilmiş ve aylar süren gözlemlerden sonra hem grubun hem de böceklerin kendi kişisel tercih ve özelliklerinin böceklerin eylemlerine etki ettiği anlaşılmış.

Sonuç olarak bireyler, ışıkta kalıp kalmamak bakımından sorumluluk taşıyorlar. Üstelik bu durum onları, sosyal bir hiyerarşiyi takip ettiği görülen karınca ve termitler gibi diğer böceklerden ayırıyor.

Araştırmacılara göre hamam böceklerinin değişken kişilikleri, yeni ortamlara uyum sağlama yeteneklerini açıklayabilir. Daha cesur olan hamam böcekleri yeni ortamlara girme cesareti gösterirken, diğerleri geride kalarak ortamın güvenli olup olmadığına bakıyor.

Araştırma takımı bu sonuçların, benzer davranış kalıpları gösteren bazı hayvanlara yönelik daha fazlasının anlaşılmasına yardımcı olmasını umuyor.

Planas, hamam böceklerinin koyunlarda, yarasalarda, bazı maymun türlerinde, balıklarda, kuşlarda ve hatta insanlarda görebileceğimiz şekilde ortak karar verebildiklerini söylüyor.

Çalışma Proceedings of the Royal Society of London B bülteninde yayımlandı.

 

Kaynak: Reuters. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz